„Letiště jsme zvolili především proto, že nabízí komfortní prostor. Je zde zpevněná plocha přístupná pro dlouhé návěsy a pro postavení jeřábu. Navíc sem vede vlečka letiště, která je málo využívaná a bylo možné ji pronajmout a most tak svařovat přímo nad kolejí, po které se následně převážel,“ popsala proces Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti Eurovia, která stojí v čele sdružení firem provádějících modernizaci železničního uzlu Pardubice.

Volby 2021 v Pardubicích
Žena odmítala roušku. U voleb v Pardubicích zasahovala policie

K výsunu mostu dojde v polovině října, kvůli čemuž se provoz na hlavním koridoru na několik hodin zastaví. Noční výluky jsou naplánované na 15. října od 23:40 do 4:35 hodin, to samé se bude opakovat o den později. Most je dlouhý 45 metrů a váží více než 240 tun. Jeho součástí bude i lávka pro pěší a cyklisty doplněná o bezbariérové chodníky a schodiště.

Po dopravení mostu na mostní předpolí bude následovat osazení na dráhy a nejprve příčný přesun a poté podélný výsuv přes koridorovou trať a na závěr jeho uložení na ložiska. „Tento pečlivě naplánovaný proces bude probíhat několik dní,“ dodala Štočková.

Stavbu mostu ale provázely drobné komplikace, které ji zpozdily. „K výsunu ocelové konstrukce mostu u Parama dojde o dva týdny později, jedná se tedy pouze o mírný odklad. Ten je způsobený stávající situací na stavebním trhu, především opožděním dodávek materiálů a vytížením dílčích subdodavatelů,“ vysvětlila mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Friebová.

Části mostu byly z výrobní haly v Záboří nad Labem převezeny na letiště, kde dělníci svařili celou konstrukci dohromady.

K výsunu mostu dojde v polovině října, kvůli čemuž se provoz na hlavním koridoru na několik hodin zastaví. Noční výluky jsou naplánované na 15. října od 23:40 do 4:35 hodin, to samé se bude opakovat o den později. „K demontáži výsuvné dráhy a spouštění mostu dojde v nočních výlukách za úplného vyloučení provozu,“ upozornila Friebová. K dalším výlukám tak dojde 22. a 23. října ve stejných časech.

Most je dlouhý 45 metrů a váží více než 240 tun. Jeho součástí bude i lávka pro pěší a cyklisty doplněná o bezbariérové chodníky a schodiště.