Kam až během deseti dní dojedou, koho potkají a jaké zážitky je čekají, zatím nevědí. Při své cestě však budou plnit různé výzvy a navštěvovat místa, která jsou předem určená.

U silnice v centru Pardubic stojí dvě dívky a stopují, na ceduli mají nápis Brno. Řidiči jedoucí opačným směrem potkávají další dva stopaře, v okolí jich je ale ještě daleko více. Přihlásili se do výzvy X-Challenge, při níž vycestují po Evropě, kde jsou rozmístěné různé výzvy.

„Dřív jsme startovali z Prahy, nakonec jsme si řekli, že to uděláme z Pardubic, je to moje rodné město a mám to tu rád,“ vysvětluje zakladatel výzvy Miky Škoda.

Účastníci se během dopoledne scházejí ve Skautském centru Vinice, kde hrají pohybové hry, aby se seznámili. Je možné, že se na své cestě potkají na některém z takzvaných checkpointů, tedy kontrolních míst, za jejichž návštěvu dostávají body. Někteří dobrodruzi se znají již z předešlých ročníků.

STOPAŘSKÉ CEDULE

Před startem posedávají dvoučlenné týmy na zemi a opírají se o batohy, na nichž mají přidělané spacáky. S tím, že budou spát pod širým nebem, počítají. Kde přesně to bude, ale zatím nevědí. Cedule s nápisy měst, do nichž by se chtěly vydat, teprve píší na kartony. „Určily jsme si první zastávku, která je kousek pod Mnichovem, pak se uvidí, kam pojedeme. Záleží na tom, koho stopneme,“ hlásí Eliška Kytnerová z týmu Klikařky.

Body týmy dostávají i za plnění výzev, mezi nimiž je například úkol objevit se v místním tisku nebo jít do sauny ve Finsku. „Nadchla nás výzva, která se plní v Německu na dlouhém mostě. Musíme sehnat dostatek lidí, aby z nich vznikl vláček přes celý most,“ těší se tým, který si říká The Life Changers.

Výzvy, jejichž obsah se cestovatelé dozvěděli teprve pár hodin před závodem, je mají motivovat k tomu, aby se překonali a zažili něco nevšedního. „Líbí se mi, že mi určí cíl někdo jiný a donutí mě to dojet někam, kam bych se běžně třeba vůbec nevydala,“ říká Veronika Tesařová, která na výlet jede s partnerem.

Účastníci navíc musí utratit co nejméně peněz, každý s sebou má jen 2 500 korun a svačinu na den.

ZNAJÍ JEJICH POLOHU

„Když výzvy splní, odkliknou je v mobilní aplikaci a přiloží fotku jako report. Aplikace přenáší i jejich polohu,“ informuje Škoda. Kde se vybrané týmy nacházejí, lidé mohou sledovat na webu X-Challenge. „Mám překvapení, o němž neví ani lidé z týmu, ale já letos pojedu s vámi,“ oznamuje v poledne, kdy X-Challenge startuje, Škoda. „Ještě nevím, kam se vydám, asi si hodím flaškou,“ dodává. Ta mu ukáže na jih a o několik okamžiků později všichni sbírají své batohy a vydávají se vstříc dobrodružství. Společně se sejdou příští týden v Českém ráji.