V úterý dopoledne byla budova krajského úřadu přeplněná lidmi, stěží se mezi nimi dalo projít a byla zde doslova hlava na hlavě. Uvnitř se tvořily dlouhé fronty lidí, na kterých byl znát smutek a únava. Někteří lidé seděli také před budovou na lavičkách. Tam se nachází i provizorní stany od hasičů a mobilní toalety.

Výcvik aktivních záloh, ilustrační foto
Na Pardubicku roste kvůli válce na Ukrajině zájem o zbraně a vojenský výcvik

V orientaci uprchlíkům pomáhají tlumočníci a asistenti. Jednou z nich je Ukrajinka Tatiana Kiab, který pracuje jako multifunkční operátor ve firmě Foxconn. K dispozici bude Ukrajincům, kteří se nedomluví česky či potřebují pomoci a poradit, po celý týden. V práci jí pro tyto účely vyhradili placené volno.

Centrum se nachází v budově Krajského úřadu Pardubického kraje, Komenského náměstí 120, Pardubice.

Je otevřeno nepřetržitě, to znamená 24 hodin 7 dní v týdnu. Pro shromažďování nabídek ubytování, humanitární pomoci, dopravy materiálu a přepravy osob byla zřízena e-mailová adresa: nabidka@pak.izscr.cz.

„Pomáhám klientům, naviguji je, kam mají jít. Rozdávají jim jídlo, botičky pro děti, plínky a tak dále. Hledáme bydlení pro ty, kteří ho nemají. Hodně lidí tu má kamarády, příbuzné, takže to nepotřebují, ale jsou i lidé, kteří tu nemají nikoho. Například tu byla maminka s holčičkou, které neměly kam jít a přijela za nimi paní z Dašic, která je vzala k sobě do domu,“ popsala tlumočnice Tatiana.

Za pomoc od Česka je velmi vděčná. „Je to veliká pomoc pro naše lidi. Češi dělají tolik, je to neuvěřitelné,“ řekla s vděčností.