Sbírka se uskutečnila v loňském roce, padesátníky chodily do rodiště slavného afrického cestovatele doslova z celé republiky.
„Výsledek nás překvapil. Vybralo se totiž téměř padesát tisíc korun,“ řekl ředitel Kulturního domu města Holic Vítězslav Vondrouš.
Jako poděkování dárcům uspořádalo holické africké muzeum o víkendu slavnostní den otevřených dveří. „Je začátek dubna, a tak jsme v našem památníku zahájili novou sezonu a současně jsme představili věci zakoupené z výtěžku sbírky,“ uvedla vedoucí památníku Marcela Jeřábková s tím, že věří v nárůst především dětských návštěvníků.
„Nové pomůcky a exponáty nebudou sloužit jen jako herní místa, ale i ke vzdělávání dětí a pro výukové programy mateřských a základních škol,“ dodala Jeřábková.
Otevření nové sezony nazvali pořadatelé Přijďte si k nám pro dárek. Ten dostal každý návštěvník při ochodu z památníku. „Nechali jsem upéct tři dorty s námětem Afriky, jeden s logem muzea, druhý s Viktoriinými vodopády a třetí se satelitním snímkem černého kontinentu,“ objasnila sladké tajemství Marcela Jeřábková.
Jako bonus měli návštěvníci možnost prohlédnout si exponáty běžně uložené v depozitáři. „Vystavili jsme originály rukopisů a kreseb Emila Holuba, rukopisy akademického sochaře Jana Štursy, autora pamětní desky, a Jaroslava Seiferta, který napsal báseň k odhalení pomníku Holuba v roce 1949,“ poukázala na cennosti Jeřábková.
Oživení expozice Památníku Dr. Emila Holuba je první vlaštovkou chystaných změn. Podle slov starosty města Holic Pavla Hladíka patří odkaz slavného rodáka Emila Holuba k rodinnému stříbru Holic, a proto leží další osud památníku městské samosprávě na paměti. „Na projektu rekonstrukce pracujeme a rádi bychom využili dotace.
Původně jsme plánovali, že již příští sezonu zahájíme v novém, ale výzva k podání žádosti o dotaci je vypsána až na konec roku, tak si teď netroufám předvídat,“ sdělil starosta Pavel Hladík a doplnil, že pro architektonické řešení nové expozice se městu podařilo získat populárního architekta Davida Vávru.
Lukáš Peška