Pokud čtete tento článek, zřejmě jste tolik nezlobili. V neděli totiž chodil svatý Mikuláš s čertovskou družinou, která největší hříšníky odnáší do pekla. Nejinak tomu bylo i v Pardubicích.

Mikulášské družiny ve městě byly letos značně mobilní. Jako jeden z dopravních prostředků posloužil například trolejbus – v tomto případě ovšem speciální Mikulášská linka. Na palubě trolejbusu se mohl svézt každý a kromě nezbytného řidiče tvořil posádku samozřejmě také Mikuláš s čerty a andělem.

Trolejbusový Mikuláš nebyl ale sám. Dalšího pojízdného jste mohli potkat v ulicích města také na nákladní šlapací tříkolce zvané Christianie. Ta je v Nizozemsku velmi populárním dopravním prostředkem.

„Přijeli jsme ukázat, že jízdní kolo nemusí být vždycky jen takzvaný horák. Je to univerzální vozítko na nákupy nebo i na svezení,“ konstatoval svatý Mikuláš za řídítky. A právě svezení ve tříkolce uvítaly zejména děti. K mobilnímu Mikuláši patřili samozřejmě na jízdních kolech také čerti a andělé.

Čert s Mikulášem se v neděli objevili také v hasičské stanici v Pardubicích. Ne že by snad plánovali s hasiči cvičení v pekle, ale u pardubických hasičů se již nějakou dobu dodržuje mikulášská tradice. Hasiči, kteří nejsou ve službě, se v převlečení za mikulášskou družinou vydávají navštívit rodiny svých kolegů.

A tradiční rojení čertů také zažilo Pernštýnské náměstí, kde se večer sešla pořádná porce čertů i Mikulášů.