Tradičního závodu se kromě veřejnosti zúčastnily i složky městské policie, ozbrojených sil a rovněž přeboru Českých drah. Běželo se ve čtyřech disciplínách, a to štafety 3x 1350 metrů, dětská rovinka pro nejmenší, Lidový běh na 1350 metrů a zlatým hřebem programu se stal hlavní závod na 9000 metrů, kterého se zúčastnili závodníci i nadšenci z celé České republiky.

„My jsme těch dvacet předchozích ročníků pořádali na Pernštýnském náměstí s tím, že letos jsme to zkusili poprvé tady, na zámku,“ řekl organizátor běhu Milan Nývlt. Jak rovněž uvedl, Pardubická devítka je také každoročním charitativním během, kdy se část startovného poskytne na podporu Míši Hlaváčkové z Dědku u Přelouče.

Veletrh sociálních služeb v Pardubicích, 27.4.2023
Studenti sociálních oborů poznali na semináři svůj obor do hloubky

Hlavní závod odstartovala hokejová legenda Vladimír Martinec, který pro Deník uvedl „Je to vynikající akce a těch akcí by tady mohlo být ještě víc, aby ti závodníci pocítili, že Pardubice jsou městem sportu.“

Organizátoři připravili i doprovodný program, který umožnil návštěvníkům zhlédnout expozici zámeckých prostor, připraveno bylo i občerstvení v místní restauraci. Děti mohly vyzkoušet lukostřelbu nebo se jen tak vydovádět na skákacím hradu. Akce byla pořádána pod záštitou primátora města Pardubic Jana Nadrchala.