Po deseti letech se tak vozový park obmění. Město na nákup získalo evropskou dotaci více než dvanáct milionů korun. Měla by pokrýt devadesát procent ceny, zbytek doplatí sociální služby.

„Některá naše vozidla jsou provozně již za hranicí rentability. V každodenním hustém městském provozu vykazují vysoké provozní náklady a vzhledem k jejich stáří rostou i nároky na pravidelný servis i mimořádné opravy,“ řekl ředitel Sociálních služeb města Pardubic Petr Krejčí.

K NOVÝM VOZŮM PŘIBUDOU I DOBÍJECÍ STANICE

V současnosti většina vozů sociálních služeb parkuje v garážích v Domově pro seniory U Kostelíčka. Proto se vedení sociálních služeb rozhodlo nechat zpracovat projekt na vybudování míst pro dobíjení přímo v garážích. Nezbytné stanice si budou služby financovat z vlastních prostředků.

„Z důvodu dostatečného časového prostoru pro nabití vozů přes noc pořizujeme levnější řízené dobíjení wallboxy,“ řekl Krejčí. Další dobíjecí stání, a to pro rychlé dobíjení, vedení plánuje vybudovat na parkovišti uvnitř areálu domova.

PSALI JSME JIŽ:

Sociální služby města Pardubic jsou největším poskytovatelem sociálních služeb v kraji. Zřizují Domov pro seniory U Kostelíčka, Domov pro seniory Dubina, denní stacionář Slunečnice a pečovatelskou službu. V zařízeních sociálních služeb pracuje více než 400 zaměstnanců.

Vedení města si od této investice slibuje především úsporu. „Provoz nových vozů přinese nemalou úsporu na provozních nákladech organizace. V době, kdy jsme žádost o dotaci podávali, jsme odhadovali úspory kolem 400 tisíc korun ročně. Dnes jsou pohonné hmoty o téměř 40 procent vyšší a stále rostou,“ konstatoval náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku města Jakub Rychtecký.

Elektromobily budou šetrnější k životnímu prostředí a pro řidičky sociálních služeb snadněji ovladatelné. Terénní pracovnice budou moci jednodušeji dojíždět za klienty a služba pro seniory tak bude moci lépe reagovat na dopady krize související s pandemií covidu-19.

Ředitel Sociálních služeb města Pardubic nyní vypíše na nákup elektromobilů otevřené výběrové řízení. Radnice chce vozy pořídit co nejrychleji.