Rozsáhlá rekonstrukce dětského domova v Holicích skončila. Výchovné zařízení pro dvaatřicet dětí bylo v pátek slavnostně otevřeno.

„Naše budova byla postavena v roce 1930. Za tu dobu změnila svoji tvář několikrát, naposledy nyní, kdy byl tzv. internátní domov nahrazen rodinnými buňkami,“ řekl ředitel domova Milan Hloušek. V domově tak přestavbou vznikly čtyři rodinné buňky každá pro osm dětí.

Jak jsou jednotlivé buňky vybaveny, říkají sestry Veronika a Eliška. „V předsíni máme vestavěné skříně pro oblečení. Jsou zde také dveře do dvou koupelen, jedna je pro dívky a druhá pro chlapce. Tam máme pračku, sušičku, sprchový kout a vanu. Samozřejmě je zde záchod a úklidová místnost,“ řekla Veronika a pozvala nás dále.

Z předsíně je vstup do kuchyně s jídelnou. „Tu máme vybavenou kuchyňskou linkou, sporákem s troubou a ledničkou. Uprostřed místnosti stojí stůl pro společné snídaně a večeře.

Je odtud také východ do zahrady a do dvou pokojů. Z kuchyně se dostaneme chodbou i do obývacího pokoje,“ uvedla Eliška.

Rodinná buňka, v níž obě sestry společně s dalšími pěti chlapci a vychovatelkou bydlí, má okna obývacího pokoje východním směrem. Prostorný pokoj je tedy dopoledne krásně prosluněn.

„Uprostřed mám pohodlnou sedací soupravu s křesly. Na obývací stěně stojí televize, DVD a věž, na stolku naproti pak máme počítač. Jsou zde i skříně na hračky,“ řekla Veronika s tím, že z obývacího pokoje jsou vstupy do dalších dvou pokojů. V každém z nich má dítě postel, osobní skříňku a psací stůl s lampičkou.

„Vedle obýváku má místnost i vychovatelka a za ní je pak ještě sklad s věcmi, které momentálně nenosíme nebo nepotřebujeme,“ zakončila Eliška.
Rekonstrukce začala koncem loňského roku a vyžádala si okolo pětadvaceti milionů korun. Pardubický kraj jako investor na ni získal dotaci z evropských fondů.

„Veřejnost si domov může prohlédnout dnes (v sobotu). O půl druhé po poledni začíná den otevřených dveří, který skončí v šestnáct hodin. Děti hned na začátku sehrají pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků,“ řekl ředitel Milan Hloušek.

LUKÁŠ PEŠKA