Základní škola a Praktická škola Svítání včera pořádala Den otevřených dveří. Prostory školy se tak otevřely návštěvníkům, kteří se seznámili se širokou škálou služeb, které škola poskytuje dětem, mládeži a dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením.

„Zájemci včera viděli, jak u nás probíhá výuka a terapie. K prohlédnutí byla autistická třída, speciální dílny pro praktické činnosti nebo terapeutické místnosti,“ uvedla PR manažerka pardubického Svítání Hana Štráchalová.

Prohlídka školy rozhodně nebyla nudná a kdo si chtěl vyzkoušet účinky muzikoterapie a psychorelaxace, měl včera příležitost.

„Psychorelaxační místnost je určená zejména klientům s nejtežším postižením. Je vybavená vodní postelí a různými barevnými lampami, které dobře fungují jako smyslové stimuly,“ vysvětlila specilání pedagožka Petra Macasová a s úsměvem dodala, že v místnosti se nelíbí jen dětem, ale i jejich asistentům.

Odpočinout si a nabrat novou energii zase lidem umožnila muzikoterapie. Pokoj se ponořil do tmy, osvěcovaly ho jen solné lampy a terapeutka Jana Vlachová rozehrála například zvonkohru a bubínky.  „Muzikoterapie má na všechny uklidňující účinky, ale má i příznivý vliv na zakřiknutější děti, které se najednou nebojí zapojit, zpívají se mnou a tancují,“ potvrzuje Jana Vlachová.

V sociálně terapeutické dílně si návštěvníci spolu s klienty školy vyrobili malý dárek na památku.

Pavla Svítková