Ten byl upoután ve výšce 35 metrů nad letištěm ve Skutči u Chrudimi jako vyvrcholení akce Létání bez bariér s Providentem.

„Když jsem se ve výšce několikapatrového domu přehoupl přes okraj balónového koše, tak jsem měl pocit, že se zblázním strachy. Ale pak jsem svištěl dolů a bylo to úplně neuvěřitelné! Nikdy by mě nenapadlo, že poletím balónem a ještě z něho budu slaňovat,“ komentoval svůj výkon první ze čtveřice odvážlivců Jakub Koucký z Prahy, který se narodil bez nohou a celý život strávil na vozíku.

„Viset vysoko nad zemí připoutaná na laně pouze k balónu byl pro mě úplně fantastický zážitek. Na rozdíl od kluků jsem předtím absolvovala skok s padákem, takže jsem byla naštěstí hodně vycepovaná a tolik jsem se nebála,“ řekla blonďatá vozíčkářka Jana Hanová (26), která je na invalidním vozík odkázána po nedávné nezdařené operaci vyhřezlé plotýnky.

Hanová se shodou okolností stala hrdinkou dne, protože několik hodin před svým výkonem absolvovala na skutečském letišti ještě i tandemový seskok s padákem ze 4000 metrů.

Tyto dva adrenalinové zážitky pro vozíčkáře byly součástí již šestého ročníku charitativního leteckého programu, který za podpory finanční skupiny Provident Financial pořádá Aeroklub Skuteč. I letos se zde sešlo více než 130 tělesně a sociálně handicapovaných z celé Vysočiny, Benešovska a Opavska.

Všichni si během individuálních vyhlídkových letů malými letadly mohli prohlédnout krásu podzimní krajiny, případně se pokochat pohledem z ptačí perspektivy přímo na svůj domov.

Pro účastníky byla také připravena bohatá letecká show, ve které se představila letka českých letadel Zlín, akrobatický speciál Suchoj, vojenské vrtulníky armády ČR, historická bojová letadla, parašutisté či letečtí modeláři. Rychlostí tisíc kilometrů za hodinu se nad skutečským letištěm několikrát prohnaly i armádní stíhačky JAS 39 Gripen.

„Jsme šťastni, že můžeme krásný zážitek z létání zprostředkovat i lidem, kteří se z nějakého důvodu ocitli na vozíku nebo je jejich handicap jinak omezuje v cestování. U nás se mohou podívat na svůj kraj z malého letadélka z výšky pouhých několika set metrů a ještě mohou prožít krásný den plný nových zážitků,“ řekla Jana Kincová z Aeroklubu Skuteč.

„Jako britská firma klademe velký důraz na rovnoprávnost a je pro nás nepřijatelné, aby byl někdo znevýhodněn jenom proto, že je vozíčkář. Proto finančně i organizačně podporujeme jakékoliv aktivity, které napomáhají handicapovaným zapojit se zpět do normálního života,“ vysvětlil důvody, které vedly Provident Financial k podpoře akce její mluvčí Ondřej Holoubek.

(red)