Rodiště cestovatele Emila Holuba zažilo včera dopoledne pozdvižení.
V bývalé restauraci Na Špici se totiž při rekonstrukci zřítil strop. V tom okamžiku na stavbě pracovalo pět dělníků. Dva z nich strop zavalil, třetí utrpěl lehké poranění.
Na místě nehody zasahovala holická jednotka profesionálních hasičů a holičtí hasiči dobrovolní.
„Při zásahu nám také pomáhali kolegové z Pardubic, kteří byli momentálně v naší služebně. Ze sutin jsme ve velmi krátké době vyprostili dva zraněné. Jeden byl zavalen po hlavu, druhý do půl těla. Oba byli při vědomí,“ uvedl velitel zásahu Vítězslav Felcman, velitel stanice Holice Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.
Jednoho dělníka transportoval vrtulník do královéhradecké nemocnice, druhého odvezla sanitka do nemocnice v Pardubicích. V obou případech se jedná pravděpodobně o dělníky české národnosti.
„Po vyproštění zraněných nastoupila Záchranná brigáda Pardubice se psem. Nikdo jiný se však v sutinách nenacházel. Na místo se dostavil také statik a po jeho prohlídce došlo k ohledání místa události,“ řekla Markéta Janovská, pardubická tisková mluvčí Policie České republiky, a dodala, že teprve po odklizení sutin bude policie zjišťovat, zda nedošlo k pochybení či protiprávnímu jednání.
„Dopoledne jsme pracovali v sousedním sále, když na nás někdo tloukl, že v hospodě spadl stropl. Kolegové proto zavolali záchranku,“ sdělil Štefan Srňánek, jehož rodině objekt i se sousedním sálem dříve patřil. Vedoucí stavby ani Marcel Veselý, zástupce společnosti, která před časem starobylý objekt bývalé restaurace koupila, se k události nechtěli vyjádřit.
Jasné je jen to, že po rekonstrukci měla budova opět sloužit jako restaurační zařízení.

JAK TO VIDÍ LUKÁŠ PEŠKA

Kyselé hrozny nešikovných zásahů


Přísloví praví, že když se kácí les, létají třísky. V tomto případě je to v pořádku. Když se ale začnou rekonstruovat staré domy a padají u toho stropy, je zle. Hned vyvstane otázka, kdo udělal chybu. Odsuzující prst okamžitě ukáže na dělníka, který práci prováděl. Pak je na řadě vedoucí stavby, architekt, majitel objektu, pak… pak už nevím kdo. Případů, kdy se zřítil strop nebo celé patro či dokonce celý dům se stalo již mnoho a obávám se, že se jich ještě mnoho i stane. Stal se i v Holicích. Sto let zde stojí hospoda Na Špici. Původní majitelé ji prodali společnosti, která začala starobylou budovu opravovat s tím, že v ní opět otevře restaurační zařízení. Včera se v ní probořil strop a teď to vypadá, že statik nechá možná dům srovnat se zemí. Už dávní stavitelé věděli, co to je nosná zeď či jakou úlohu má stropní klenba. Pokud je někdo nešikovně naruší, nezbývá než okusit kyselé hrozny.