Cítí diskriminaci

“Mnoho zaměstnanců má pocit, že je oproti pracovníkům z jiných zemí diskriminováno. Spolupracovníkům například ze Slovenska procházejí věci, které by Čechům jen tak neprošly,“ stojí v osmém bodě petice, kterou sepsali v minulých dnech pracovníci Foxconnu.

Českým zaměstnancům vadí, že cizinci nosí během směn u sebe mobilní telefony, jídlo, lahve a jiné nepovolené předměty. „Nám za tyto prohřešky strhávají peníze, které bereme formou bonusů a odměn. Cizincům však nemají co strhávat, neboť oni mají jen jednu platovou složku. Oni toho zneužívají a vlastně si dělají, co chtějí. A všichni jsou na ně krátcí,“ popisuje stav zaměstnanec Foxconnu, který si přál zůstat v anonymitě, ale jehož jméno má redakce k dispozici.

Petice však obsahuje ještě další stížnosti. Zaměstnanci požadují zlepšit služby, pořádek, hygienu či třeba stravování. „Zaměstnancům vadí čistota na WC. Špinavé toalety, většinou chybí mýdlo, jsou ucpané mísy a rozbitá prkénka. Použitý toaletní papír je v koši. Je potřeba proškolit Bulhary, aby to nedělali,“ píše se v jednom z dalších bodů petice.

„O této petici víme, ovšem zatím jsme ji neřešili. Zaměstnanci ji zřejmě rovnou předali na vedení,“ řekl nám pracovník odborů, který nechtěl být jmenován. Vyjádření šéfa odborové organizace se nám sehnat nepodařilo, stejně jako reakci managementu firmy Foxconn.

„Musíte mi poslat otázky písemně, já je přeložím a pošlu našemu vedení. Kdy bude odpověď, nevím,“ řekla Pardubickému deníku Kateřina Kučerová, která je ve Foxconnu kontaktní osobou pro vztah s veřejností.