Na pokladnách Finančního úřadu v Pardubicích si lidé počkají. Do 31. května totiž musí lidé zaplatit daň z nemovitosti. Za každý den po splatnosti se připočítávají úroky z prodlení.

Rozšířené pokladní hodiny nestačí

Finanční úřad proto mimořádně rozšířil do konce měsíce pokladní hodiny i mimo úřední hodiny. V pondělí a ve středu je pokladna otevřená od 8 do 17 hodin, v úterý a čtvrtek od 8 do 15.30 hodin a v pátek pak od 8 do 14 hodin. Přesto se tvoří fronty.

„Na úřadě jsem byla kolem poledne a chvíli potom, co jsem přišla, se vytvořila fronta až ven. Stála jsem tam čtyřicet minut, než jsem se dostala k jedné ze dvou otevřených pokladen,“ uvedla paní Simona z Pardubic.

Ministerstvo financí zrušilo takzvanou daňovou složenku, pomocí které byla dříve úhrada zdarma. Proto je nyní podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslavy Musilové nejvýhodnější uhradit bezhotovostním převodem na účet finančního úřadu, který je uvedený na složence. Mnoho lidí však přesto volí osobní platbu, především ti starší.

„Myslím, že zrušení daňové složenky je jednou z příčin velkých front,“ potvrdila účetní Růžena Kočíncová.

Lidé prý raději platí bez poplatku

„Další příčinu vidím v tom, že složenky k uhrazení daně z nemovitosti jsou rozesílány poměrně pozdě, až v půlce května a člověk tak má na zaplacení dva týdny do konce měsíce. Nemyslím si, že by to bylo kvůli tomu, že to lidé nechávají na poslední chvíli. Už se naučili si to rozložit, když platím daňové přiznání na začátku roku, je to bez problémů,“ sdělila Kočíncová.

To, že zrušení daňových složenek má za následek dlouhé fronty na úřadech, potvrdil i ředitel Finančního úřadu v Pardubicích Radovan Kužel.
„Lidé mohou platit i převodem na účet, ale především pro ty starší je zřejmě lepší dojít sem osobně a zaplatit bez poplatku,“ řekl Kužel.

(msu)