Jako mnohá jiná města v České republice, i Pardubice mají svá ghetta, v nichž žijí sociálně vyloučení občané, případně cizinci. V krajském městě je asi veřejnosti nejznámější ubytovna v Češkově ulici v sousedství sídliště Dukla a bytový dům v Husově ulici. V obou místech žijí převážně Romové. Alarmujícího stavu, jako je znám například na severočeském sídlišti Chánov, se ale Pardubice ani zlomkem neblíží.

Chánov to není

Dům hrůzy, pod tímto názvem byl znám – a stále se mu tak mezi lidmi říká – objekt v Češkově ulici. Převážně romské osazenstvo svou hlučností a nepořádkem po čase „naštvalo“ pardubickou radnici, zejména poté, co byl dům po rekonstrukci opět demolován. Město se proto rozhodlo před několika lety nájemní dům změnit na ubytovnu, která má svůj přísný řád a platí se tam nekompromisně za ubytování. Kdo nezaplatí, musí ubytovnu opustit a odejít doslova na ulici. Tato hrozba vedla k tomu, že se situace v Češkově ulici přeci jen zklidnila, i když pro obyvatele ostatních domů je to stále slabá útěcha. Není přitom bez zajímavosti, že z ubytovny byli jako první neplatiči vystěhováni neromové.

Druhou problémovou lokalitou Pardubic je velký nájemní dům v Husově ulici, který obývají desítky Romů, ale nejen jich. Také zde nepanuje nijak velký pořádek v domě se čtyřmi vchody a dvorem. Město se sice snaží různými projekty situaci dlouhodobě zlepšovat, podle městských strážníků však nyní Husova ulice přesto co do problémovosti předčí obávaný Dům hrůzy v Češkově ulici.

Město Pardubice má dvě menší tradiční ghetta, rušno je i na ubytovnách s cizinci

Dvě menší ghetta – pokud se tak dají nazvat – mají Pardubice. Ubytovnu v nechvalně známé Češkově ulici a nájemní městský dům v Husově ulici na druhé straně města.

„Nevázal bych to vyloženě na romskou problematiku, ale na problematiku sociálně nepřizpůsobivých občanů. Není to problém jen Romů,“ říká ředitel Městské policie Petr Kvaš. „Takovéto lokality, kde jsou sestěhováni sociálně nepřizpůsobiví, v nejbližším okolí musí vyvolávat konflikty a pro nás je to zdroj neustálých tahanic, sporů, řešení. Bohužel vymahatelnost práva je tam mnohdy velmi obtížná.“ Podle Petra Kvaše je i mladá generace, která vyrůstá v takových poměrech, vychovávána v pocitu beztrestnosti. V takové situaci se rychlé změny nedají očekávat a je to práce spíše na generace. „Okamžité řešení, myslím, neexistuje. Samozřejmě musí tam být vytrvalý a soustředěný tlak všech, kteří v tom jsou zainteresováni. Aby si ti lidé uvědomili, že jsou tady pravidla, která dodržuje devadesát devět procent populace, takže by měla platit i pro ně,“ říká ředitel strážníků.

Za prací z ciziny

Na druhou stranu stav, který je znám z jiných míst České republiky, jako je Chánov, Matiční ulice, v Pardubicích zdaleka není. „Tato problematika tam je několikanásobně horší. Z tohoto pohledu jsou na tom Pardubice velmi dobře a ghetty bych tato naše místa nenazval. Ghetto, jak já ho znám z některých části České republiky, vypadá trošku jinak. Tam už je to opravdu za hranou únosného a na to tady nejsme zaplaťpánbůh zvyklí. A doufám, že nikdy nebudeme,“ dodává Petr Kvaš.

Vedle Husovy a Češkovy ulice jsou ale i jiné části města, které rozhodně klidem a veřejným pořádkem neoplývají. „Nejde jen o tato dvě místa. Také u nás v Ohrazenicích je cosi jako ghetto. Této části města se zde běžně říká pardubický Bronx,“ říká jeden z obyvatel této čtvrti. „Jde vlastně o dvě velké ubytovny, v nichž přebývají například zahraniční dělníci velkých společností. Z národností jsou to Ukrajinci, Mongolové, Slováci a také Romové. Všichni se svým životním stylem odlišují od našeho, a tak zejména v noci bývá hodně rušno. Hádky, křik, hlučná hudba pouštěná ze zaparkovaných vozidel, to je naprosto běžná kulisa. Jako soused docela trpím. Chápu, že zejména starší lidé se bojí vycházet večer z domu, ale na druhou stranu se tady ještě nevraždí a neznásilňuje. Alespoň o tom nevím,“ dodává mladý muž.

Obdobnou situaci lze vysledovat v bývalých kasárnách Na Hůrkách, které jsou přestavěny na ubytovnu pro pracovníky, zejména tchajwanského Foxconnu. Policie zde každou chvíli řeší bitky a další výtržnosti.