O výstavbě parkovacího domu v tomto místě město uvažovalo mnoho let. Nový parkovací komplex tu ale staví soukromý investor, Pražská správa nemovitostí (PSN), která odkoupila pozemky od města i kraje. Stejná společnost vlastní také obchodní dům Grand. A právě i kvůli němu je, podle investora, nedaleké parkoviště potřeba.

„Je to důležité, bez toho bychom se do rekonstrukce nepustili. Potřebujeme to k tomu, abychom lidem mohli říct, že k nám mohou přijet,“ popsal Ondřej Heřman z PSN, který také od nového roku spustil rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci obchodního domu v centru Pardubic.

Pardubický Grand projde zásadní rekonstrukcí.
Pardubický Grand se na dva roky zavře. Oživit ho má restaurace a moderní obchody

Chybějící parkování bylo podle majitele Grandu hlavní nevýhodou.

V novém Grandu by měla vzniknout nová gastro zóna, kavárna, zmodernizované kino, sdílené kanceláře i několik teras. Supermarket, kino nebo drogerie v objektu zůstanou, všechny obchody ale projdou modernizací.

Nový parkovací dům v těsném sousedství Grandu se již staví. Stavbaři tu nový objekt budují od května, nyní pracují na třetím patře. Celkem mezi obchodním domem Grand a Domem hudby vznikne 269 nových parkovacích stání. Hotovo by mohlo být, podle investora, už v létě.

Suterén bude patřit kraji, který ho využije pro potřeby konzervatoře, se zbytkem počítá Pražská správa nemovitostí.

Nový parkovací dům změní ráz Sukovy třídy. Přibydou semafory, kamery i zeleň na fasádě
Kauza Charvát: Další nejasnosti kolem parkovacího domu. Porr pozastavuje stavbu

„My určitě část, třeba jedno patro, pustíme rezidentům, protože je o to obrovský zájem. Zbytek, vzhledem k tomu, jaká je poptávka po místech, necháme veřejnosti a obchodnímu centru,“ řekl za PSN Heřman.

Zelená inovace

Podle projektu má být nová stavba navíc, oproti okolním budovám, jiná. Dominovat ji mají zelené rostliny. „Já to území dobře znám. Hledali jsme něco, aby ta hmota, která tam je a je obrovská, nepůsobila takhle, takže jsme našli možnost zelených popínavých rostlin, které do dvou let od otevření dají tomu místo úplně jiný rozměr. Neuvidíte jen ty baráky okolo, ale něco zeleného,“ popsal stavbu Heřman. Architektonický návrh, jehož vnější plášť pokryjí živé rostliny, pochází od studia PPP.

Téma parkování v centru je v Pardubicích skloňované dlouhodobě. Vedení radnice nejdříve chtělo ve zmíněném domě parkovací místa odkoupit, nakonec se ale rozhodlo, že začne stavět vlastní parkoviště.

Město, potažmo městská firma Rozvojový fond města Pardubice, staví svůj parkovací dům u Enteria arény, stavba se ale potýká od samého počátku s problémy. Nejenže stavba figuruje v případu kauzy týkající se pardubického magistrátu, kdy kriminalisté údajné organizované skupině, v níž by měl figurovat i bývalý primátor města Martin Charvát, kladou za vinu manipulování veřejných zakázek. Na konci roku stavení firma Porr pozastavila některé stavební práce. Přerušení prací může mít vliv na termín dokončení.

Stavba parkovacího domu na Sukově třídě figuruje v kauze, která hýbe Pardubicemi
O co jde v kauze Charvát, část první: Parkovací dům v Pardubicích

„Z důvodu zastižení přípojky vysokého napětí a kolize objektu stávající trafostanice se stavbou parkovacího domu, jsme v souladu se smlouvou přerušili práce v této části díla do doby odpadnutí překážky, tedy vybudování nové přeložky a provizorní trafostanice ze strany ČEZ. Podle informaci od objednatele, Rozvojového fondu města Pardubice, očekáváme obnovení prací v této části stavby na konci ledna,“ sdělila před časem mluvčí společnosti Porr Jana Mašínová.

Společnost PSN

Společnost PSN je českou rodinnou firmou. PSN vlastní portfolio nemovitostí v Praze, Pardubicích, Hradci Králové a Brně, a to pro nájemní bydlení i za účelem pronájmu kanceláří a komerčních prostor. Nejvýznamnějšími jsou ikonický Tančící dům, Dům Módy na Václavském náměstí nebo první český mrakodrap City Empiria na pražské Pankráci.