Dělníci aktuálně pracují uvnitř více než 90 let starého ikonického objektu v centru Pardubic. Někdejší hotel a současný obchodní dům se tak výrazně mění. Novinkou bude například velká vstupní skleněná hala ze třídy Míru. Celý prostor má být také světlejší, přehlednější i vzdušnější.

Pardubický Grand projde zásadní rekonstrukcí.
Pardubický Grand se na dva roky zavře. Oživit ho má restaurace a moderní obchody

„V Grandu nyní probíhají rozsáhlé úpravy interiéru. Příští měsíc začneme pomocí velkého jeřábu umísťovat na střechu novou techniku a v květnu vyroste nad dvoranou vedoucí k třídě Míru ocelová konstrukce. Ta bude základem prosklené střechy, která nad tímto prostorem nově vznikne,“ řekl Lukáš Skokan, předseda představenstva společnosti Marhold, která se na rekonstrukci podílí.

Dělníci musí ke stavebním úpravám funkcionalistického domu od Josefa Gočára přistupovat s respektem, budova je totiž památkově chráněná. V někdejší chloubě města tak zůstanou například výrazné mramorové schody i vnější modrá fasáda.

Na to, jak to v zavřeném Grandu vypadá, se podívejte v galerii a na videu v další části článku pro členy Deník Klub:

Grand nabídne po rekonstrukci 29 moderních nájemních jednotek v prvním a druhém podlaží o celkové prodejní ploše 3500 metrů čtverečních. V podzemním podlaží bude i po modernizaci nadále pokračovat provoz supermarketu.

Nový Grand má znovu přilákat lidi do modernějších obchodů, kina i gastro zóny se dvěma samostatnými terasami. Ve třetím patře pak vznikne nový coworkingový prostor v prosklené klenbě a sdílené kanceláře, chybět nebude ani letní terasa.

Pardubický Grand vlastní firma PSN (dříve Pražská správna nemovitostí), v jeho historii už podruhé. Nejprve jej v roce 1999 přeměnila na první obchodní centrum v regionu a následně ho prodala. Poté, co se ho vzdala, začal objekt spíše chátrat.

Zdroj: Čížková Nikola

„Když se nám znovu naskytla možnost koupit Obchodní centrum Grand, rádi jsme ji využili. Intenzivně pracujeme na tom, aby se tento klenot funkcionalismu s jedinečným geniem loci brzy znovu zaskvěl ve své prvorepublikové kráse. Současně s tím chceme nabídnout pestrou škálu kvalitních obchodů, služeb a zábavy,“ předeslal ředitel pardubické pobočky PSN Ondřej Heřman s tím, že se návštěvníci mohou těšit na známé top značky i zcela nové, které doposud v Pardubicích nejsou.

Po dobu rekonstrukce stále funguje lékárna, restaurace Potrefená husa a obchod Terranova. Na zbytek obchodů a zmodernizované multikino Cinestar si budou muset Pardubáci počkat. Nový Grand by se měl otevřít v září 2025.

Pomůže parkovací dům

Jen pár metrů od Grandu buduje investor také parkovací dům. Za Domem hudby by tak od srpna mělo vzniknout 269 stání, část z nich bude sloužit právě návštěvníkům nákupního centra. Stavební firma Marhold, která se na rekonstrukci podílí, s výstavbou už podle svých slov téměř finišuje.

Hotel Grand

Grand vznikl na přelomu 20. a 30. let minulého století podle návrhu uznávaného architekta Josefa Gočára. Současný majitel, společnost Pražská správa nemovitostí (PSN), se rozhodla navrátit mu lesk a šarm první republiky a vytvořit z něj moderní obchodní centrum s působivou atmosférou.

Nový Grand bude mít 4 podlaží, 5500 metrů čtverečních prodejní plochy, 760 metrů čtverečních gastrozóny a 620 metrů čtverečních sdílených kanceláří.