Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Gymnázium slavilo sté výročí

Pardubice – Sto let existence oslavili absolventi školy rekordem. Na jedné fotografii se jich totiž sešly téměř dva tisíce.

20.9.2010
SDÍLEJ:

Gymnázium Dašická v Pardubicích oslavilo sté výročíFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Gymnázium v Dašické ulici oslavilo o víkendu významné jubileum. Škola, která se může pochlubit mnoha slavnými absolventy, byla založena přesně před sto lety!

„Myslím, že se vyplnily sny zakladatelů. Důkazem toho jsou naši absolventi, kteří se dokážou uplatnit v jakékoliv oblasti,“ pravila současná ředitelka Gymnázia Dašická Jitka Svobodová.

Historie „Dašáku“ se začala psát 21. září 1910, kdy státní gymnázium zahájilo výuku v provizorních prostorách ve Smilově ulici. Studenti se v průběhu sta let mnohokrát stěhovali a škola tak sídlila třeba v ulici Bratranců Veverkových, Štefánikově ulici či na Spořilově. Do současné budovy v Dašické ulici se gymnazisté přestěhovali v roce 1976.

Nejprve rekord, poté průvod městem

Absolventi si významné jubileum připomněli nejen průvodem, který mířil od budovy školy přes centrum Pardubic až k ČEZ Areně, ale také zápisem do knihy rekordů.

Na jedné fotografii se totiž sešlo nejvíce absolventů jedné školy. Dosavadní rekord, který byl prý asi tři sta lidí na jedné fotografii, se povedlo překonat několikanásobně.

„Zatím nemáme úplně přesná čísla, ale podle prvních součtů se na fotce sešlo kolem 1700 absolventů,“ informoval Deník učitel gymnázia Pavel Kycl.
„Na oslavy se zaregistrovalo 2155 absolventů,“ uvedla Jitka Svobodová s tím, že nejsilnější zastoupení mají maturanti z let 1968 až 1990. Naopak mladší ročníky tak silně zastoupené nebyly. Průvodu, který asi na hodinu ochromil městskou hromadnou dopravu v centru Pardubic, se ale účastnili i absolventi, kteří registrovaní nebyli. Počet účastníků slavnostního programu v ČEZ Areně byl tak patrně ještě vyšší, než jsou oficiální čísla.

Všem, kteří se na oslavu do ČEZ Areny dostavili, pak připil na zdraví nejstarší absolvent Václav Pánek. Pánek, který je ze Sezemic a je mu 92 let, maturoval na gymnáziu již v roce 1937. „Jsem překvapen tak bohatou účastí,“ nechal se slyšet Václav Pánek.

Zúčastnili se i slavní absolventi

V davu absolventů, který kráčel městem, bylo možné zahlédnout také spoustu známých tváří.
„Oslav se zúčastnili třeba moderátorka Jolana Voldánová, architekt Miroslav Řepa či bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič,“ vyjmenovala některé slavné absolventy ředitelka školy.

V současné době se však na výsluní pozornosti nehřeje žádný ze slavných studentů let minulých, jako jsou třeba Dominik Hašek nebo Roman Šebrle. Nejvíce pozornosti na sebe totiž nyní strhává současná studentka gymnázia Lenka Štěrbová, která dokázala v 16 letech přeplavat kanál La Manche a která si oslavy nenechala ujít.

Lukáš Dubský

20.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení