Lidem se stejným osudem, jako je ten Tomášův, byla určena Letní sportiáda školy Svítání. Její organizátoři si dali za cíl přiblížit svět handicapovaných mladých lidí jejich vrstevníkům a dětem. 

Smíšená družstva, ve kterých byly zdravé i postižené děti, soutěžila na pardubickém dostihovém závodišti o co nejlepší umístění v takzvaném pětiboji handicapovaných. Pod vedením kapitánů z řad známých osobností účastníci oblékali žokeje do výstroje, soutěžili ve slalomu nebo na čas jedli pardubický perník. 

„Sportuji moc rád, disciplíny mě bavily všechny, nejvíce ale asi slalom. Pochutnal jsem si i na perníku,“ sdělil své pocity soutěžící Tomáš Born.
 
BASKETBAL I ATLETIKA 
Oblíbený pardubický herec Josef Pejchal viděl hlavní cíl akce v radosti dětí. „Akci jsem si užil, hlavní ale pro mě bylo, že se bavily děti. Svět handicapovaných mi je blízký, mám mezi nimi mnoho přátel,“ řekl Pejchal.

Sám si kromě pětiboje, ve kterém byl kapitánem jednoho z týmů, vyzkoušel i doprovodný program. Jak může vypadat sport handicapovaných, ukázali basketbalisté na vozíčku, kteří odehráli ukázkové utkání, a pak také atleti se zdravotním postižením. Návštěvníci akce si sami mohli vyzkoušet, jaké to je střílet na basketbalový koš z vozíčku nebo házet oštěpem. 

„Zápas basketbalistů na vozíčku jsem sledoval. Velmi se mi líbí, když se handicapovaní snaží sportovat. Moc mě těší, že škola Svítání pořádá spoustu akcí, jako je tahle. Účastním se jich pravidelně a k tomu, že jsem žák této školy, se velmi rád hlásím,“ uzavřel sportovní den Tomáš Born.  Karolína Bulisová