Blamáž. Fiasko. Parodie na zastupitelstvo. Taková silná slova padala po pondělním mimořádném jednání zastupitelstva prvního městského obvodu, které posvětilo novou vládnoucí koalici na „jedničce".

Tu nyní tvoří hnutí ANO (5 mandátů), ČSSD (2 mandáty), Koalice pro Pardubice a Sdružení pro Pardubice (po 1 mandátu).

Do opozice se nově dostali Patrioti, kteří tak doplnili stávající strany TOP 09, ODS, sdružení Pardubáci, KSČM a Naše Pardubice (všechny po 1 mandátu).

„K nové koalici jsme dospěli po událostech, které se odehrály na obvodu v posledních pěti nedělích. Ukázalo se, že dnes již bývalá koalice byla křehká a závisela pouze na jednom člověku. Nová koalice více reflektuje výsledky voleb a bude pevnější než ta předchozí. Proto jsme do ní přizvali zástupce ČSSD. Není to tak, že ti, co byli odvoláni, špatně vykonávali svou práci. Jde o výsledek koaličních dohod," vysvětlil na úvod starosta Jaroslav Menšík (ANO), který se kvůli zachování svého postu rozhodl pro „politický handl".

Post místostarostky, který zastávala Andrea Troníčková (ANO), nabídl Liboru Malému z ČSSD. Andrea Troníčková pak zůstala radní a zároveň byla zvolena předsedkyní finančního výboru. Z této funkce pak byla odvolána Kateřina Snopková z KSČM.
Předsedkyní kontrolního výboru se místo Libora Malého stala Ludmila Ministrová (TOP 09). Na pozici radního skončil Jiří Lejhanec (Patrioti).

„Starosta Menšík udělal několik pochybení a výsledkem je nová koalice, která odvolává z funkce místostarostku Andreu Troníčkovou. To mi nedává smysl," nechápala zastupitelka za sdružení Pardubáci Klára Moravcová a vyslovila se pro odvolání starosty Menšíka. Tento návrh však nebyl většinou přijat.

PIKANTNÍ PRŮBĚH

Pikantní na mimořádném jednání zastupitelstva byl i jeho průběh. Vyšlo při něm najevo, že ani po dvou letech vykonávání mandátu většina z přítomných 15 zastupitelů (hlavně z nové vládnoucí koalice) nezná jednací řád. Příliš silná v kramflecích nebyla ani tajemnice obvodu Gabriela Křížková, na níž se starosta Menšík často obracel s žádostí o pomoc.

Asi nejmarkantnější to bylo ve chvíli, kdy mělo dojít k volbě nového vedení pardubické „jedničky".

Starosta Jaroslav Menšík totiž do prvního bodu jednání zařadil pouze hlasování o svém odvolání, které vyšlo z diskuze, a o odvolání místostarostky. Další „rošády" se tak mohly uskutečnit až na závěr zastupitelstva.