"Na druhý svátek vánoční jsme v 8.16 hodin vyjížděli k záchraně do chatové oblasti Hrobice. Na místě zasahovala profesionální jednotka CHS Pardubice společně s JSDHO Pardubice MO I. Na vodě jsme měli hned 3 čluny a z chatové oblasti bylo nutné evakuovat 5 osob a 2 domácí mazlíčky ohrožené stoupající hladinou řeky," uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Zatímco většina horních toků řek již v úterý odpoledne opadávala, Labe v této oblasti mezi Hradcem a Pardubicemi bylo v úterý odpoledne stále ještě před kulminací, hladina na třetím stupni povodňové aktivity stoupala k 540 centimetrům. Při normálním stavu je tu kolem metru vody a teče tu kolem 50 kubíků za vteřinu, nyní je to skoro desetkrát tolik. V moderní historii tu teklo nejvíc vody při letních povodních v roce 1997, a to 577 kubíků za vteřinu, což je jen o málo víc než nyní.

Povodeň na Týnišťsku
Rozlitá Orlice z dronu. Podívejte se videu na dramatické záběry z Týniště

Záchranářskou operaci komplikoval silný proud a nepředvídatelná výška hladiny řeky, kvůli které hasiči mohli jen zřídka použít motor s lodním šroubem.

"V zatopené chatové oblasti jsme museli kvůli silnému proudu provést záchranu pomocí upoutaného plavidla. Zachráněné osoby, které byly podchlazené a z nastalé situace trochu v šoku, hasiči je převezli na hasičskou stanici dobrovolní hasiči z JSDHO Pardubice MO I, kde jim uvařili čaj a poskytli zázemí na zotavenou," dodala mluvčí.