Majitel chovu o víkendu nahlásil úhyn téměř čtyři sta kusů kachen. Veterinární výsledky ukázaly, že se jedná o ptačí chřipku. Podle prvotních zjištění to vypadá, že nákaza se do hal dostala skrze vzduchotechniku.

Virus H5N1

Jedná se o označení pro obzvlášť nebezpečný podtyp ptačí chřipky. Vykazuje se vysokou nakažlivostí, úmrtností a rychlým šířením ptačí populací. Ve výjimečných případech je přenosný na člověka. Jako prevence před nákazou se doporučuje nedotýkat se ptáků, kteří by mohli zemřít na tento typ viru.

V pondělí tak v Lipolticích začala likvidace celého chovu. Na místě zasahovalo pět hasičských jednotek. „Hasiči musí mít plnou ochranu, tedy celoobličejové masky a speciální obleky, z důvodu ochrany před nakažením,“ popsal před zásahem řídící důstojník hasičů Vítězslav Felcman.

Profesionální i dobrovolní hasiči vynášeli skoro tříkilové kachny do připraveného kontejneru, který byl napuštěný oxidem uhličitým. „Zvíře v okamžiku, kdy spadne do kontejneru, ztrácí vědomí a následně zemře,“ vysvětlil krajský veterinář Radek Axmann.

Dnes hasiči také zkropí halu dezinfekcí, která bude působit 24 hodin. Po zhruba čtyřhodinovém zásahu hasiče čeká dekontaminace.

V okolí chovu byla vyhlášena dvě pásma, jedno tříkilometrové ochranné a druhé desetikilometrové pásmo dozoru. Ptáci by měli být umístěni v hospodářských budovách, protože pod širým nebem jim hrozí nákaza. Zároveň byl nařízen soupis veškeré i domácí drůbeže v okolí.

„Pakliže lidé nemají dostatečně velká stavení, platí, že voda a krmivo musí být podáváno pod přístřeškem,“ upřesnil Axmann a dodal, že je nutné hlásit každý úhyn.

Tradičním zahájením Grand Festivalu smíchu, jehož 22. ročník mělo od 24. do 31. ledna hostit Východočeské divadlo v Pardubicích, byla Kuličkiáda smíchu – soutěž ve cvrnkání kuliček na ledě v malé hale Enteria areny.
Divadelní Grand Festival smíchu se ruší. Kvůli omikronu

Haly v Lipolticích leží hned vedle rybníku, na kterém se pohybují další zvířata. Tam veterinární správa zatím žádný úhyn zvířat nezaznamenala. „Nákazová situace u volně žijících ptáků je v letošním roce velice špatná. Je to stopa, kterou prošetříme,“ informoval Axmann. I proto v České republice od prosince 2021 platí zákaz chovu pod širým nebem.

Chov patří společnosti Perena, která má chovné haly v Pardubickém, Královéhradeckém i Středočeském kraji. S ptačí chřipkou se firma nesetkala poprvé. Její drůbež byla nakažena i loni na jaře, kdy hasiči museli utratit téměř 250 tisíc kachen a slepic.