Hasičárna v Borku má dlouhou tradici. „Dohledali jsme zápisky od hasičů ještě z první republiky. Dělali si záznamy z dřívějších schůzí, scházeli se i za druhé světové války. Ten rukopis byl úžasný,“ popsal starosta hasičů Roman Rychter.

Celých 120 let přitom obec svůj hasičský vůz neměla. Nejdřív měla motorovou stříkačku a poté elektrickou, která se vozila za autem.

„Loni jsme hasičům pořídili za krajskou dotaci 750 tisíc korun nový automobil. A po 12 dnech, co jsme ho měli, hasiči na Štědrý den vyjížděli k zásahu, hořel komín. A po Novém roce také vyjížděli ke komínu. Dokud auto nebylo, byl klid. A teď jsme odváželi humanitární pomoc pro Ukrajinu do České Třebové,“ popsala činnost hasičů starostka obce Jana Bednářová.

Členové jsou vesměs muži z Borku, kteří se všichni znají a hrají také nohejbal. V současné době jich je 38 a rádi by přilákali i mladší.

Sirény, ilustrační foto.
Ani v dubnu neproběhne pravidelná zkouška sirén

„Naši hasiči jsou velmi obětaví. Seděli jsme a popíjeli na hřišti, najednou se ozvala siréna a dva z hasičů vyletěli, nechali vše na místě a běželi do hasičárny,“ uvedla Ivana Hřebíčková z Borku s tím, že sice si nakonec uvědomili, že se jedná o pravidelnou zkoušku sirén na začátku měsíce, ale bylo zřejmé, že kdyby se něco stalo, hned by pomohli.

Hasičská zbrojnice v obci.Hasičská zbrojnice v obci.Zdroj: Deník/Klára Karasaridu

K opravdovému požáru ale vyjedou málokdy. Obvykle jen když se něco stane v blízkosti obce a mohou tam dojet dřív než hasiči z větších obcí nebo měst. Dojezdová doba je zpravidla 15 až 20 minut. Spíše ale pomáhají na akcích v obci. „Jsem ráda, že je tady mám, protože zajišťují pálení čarodějnic, kontrolují hydranty a dělají, co je potřeba,“ dodala starostka.