Obec na rozhraní Pardubického a Královéhradeckého kraje. Pár desítek minut jízdy autem. Odlehlost od měst nevadí, pokud ale nejde o život. V případě srdečního selhání a potřeby lékaře jde o minuty. Čekání na záchrannou službu by teď mohli pomoci zkrátit i dobrovolní hasiči. Ti v Libišanech jsou nyní vybaveni a vyškoleni k tomu, aby v případě srdečního selhání dojeli na místo dříve než záchranná služba a pomohli pacientovi bojovat
o život do příjezdu sanitky.

„Všech třináct hasičů jednotky prošlo školením na používání Automatického externího defibrilátoru (AED) a poskytnutí další pomoci. Jsme všichni připraveni. Kdo přiběhne první, jede," říká velitel tamních hasičů David Dlesek.

AED hasičům pořídila obec. „Dojezdový čas záchranné služby je k nám 25 až 30 minut a vyjíždí k nám posádka z Pardubic. Záchranná služba z Hradce Králové k nám nepřijede, i když je to o něco blíž," dodává David Dlesek.

OKRUH 7 KILOMETRŮ

Účinný a pro záchrannou službu využitelný okruh jejich dojezdu má asi sedm kilometrů – v případě Libišan to tedy mohou být Staré Ždánice, Podůlšany, Pohřebačka, Opatovice nad Labem nebo Čeperka.

Neznamená to ovšem, že hasiči převezmou povinnosti záchranné služby.

„Tam, kde má sanitka delší dojezdový čas, můžeme přes telefonní linku 112 aktivovat jednotku, která má AED k dispozici. Je možné, že tam hasiči stihnou přijet třeba o pět minut dříve než my. Bude tam tedy někdo, kdo umí kvalifikovaně poskytnout předlékařskou pomoc do příjezdu naší posádky," sděluje Miloslav Havelka, vedoucí vzdělávacího střediska Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Hasiči z Libišan musí na zavolání vyjet do deseti minut. „Tento limit zvládneme. Vymýšlíme teď systém služeb a pohotovostí tak, aby pro tyto případy byl vždy někdo k dispozici ještě rychleji," podotýká David Dlesek.

„Počítáme s tím, že okruh je asi sedm kilometrů kolem jejich stanice. Jednotka od svolání po dojezd může vše zvládnout za zhruba dvanáct minut. To je pro nás ještě využitelný čas. Sanitka tam může dorazit později, ale pacient má vyšší šanci na přežití. Proto má tato služba v odlehlých oblastech smysl," upřesňuje Miloslav Havelka.

PRO ODLEHLÉ OBLASTI

Podobný systém už funguje v Jevíčku, Prachovicích nebo Dolní Dobrouči. „Tyto obce mají takto vybavené jednotky. Školíme i strážníky Městské policie Pardubice, která má defibrilátory tři a vždy volíme tu jednotku, která má šanci tam dorazit před záchrankou," uzavírá Miloslav Havelka. (sejk)