Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI BELA na telefonní číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Rohovládovy Bělé posílejte nejpozději do pátku 10. června 2016 do 15 hodin. Cena SMS je 4 koruny. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

První písemná zmínka o obci Rohovládova Bělá je z roku 1282. Zajímavá náhoda: tamní sbor dobrovolných hasičů byl pak založen v roce 1882.

Na počátku fungování byl sbor vybaven pouze ručním nářadím. Až ve 30. letech minulého století byla zakoupena požární stříkačka Stratílek. Ta byla schopná při požáru dvou stavení v uličce v roce 1932 dopravit vodu z požární nádrže až na místo požáru, což je vzdálenost vzdušnou čarou cca 250 metrů.

Od roku 1976 slouží pro zásahy cisternová stříkačka CAS 24 Š 706 RTHP. V letošním roce tedy oslaví 40 let v obci, když od výroby v roce 1971 do roku 1976, kdy byla převedena do naší obce, sloužila 5 let na letišti v Praze – Ruzyni. Nicméně v letošním roce ji nahradí nová CAS 20 na podvozku Tatra 815.

Kromě techniky se hasičům daří i jinde.

„Poslední největší úspěch je obhajoba vítězství v seriálu Ligy pardubického okresu. Mysleli jsme, že letos už se nedáme dohromady, ale pak jsme si řekly, že by to byla škoda to nezkusit," říká Tereza Pešková, která s týmem žen bojuje za svůj sbor už tři roky. Stejně jako ženy jsou zde úspěšní i muži.

Mužský tým závodí letos druhým rokem. „V Lize pardubického okresu jsme zatím na prvním místě a chceme pozici udržet až do konce a vyhrát," říká Jaroslav Svoboda.

NEJEN U OHNĚ POMÁHAJÍ

Se sportem se v Rohovládově Bělé ale pojí i dobročinnost.

„Jde o pohár starosty obce, který letos má dvacáté výročí konání a jeho letošní ročník připadá na 16. července. Jeho náplň tvoří i pomoc dětem se svalovou distrofií. Jelikož máme syna s touto diagnózou, dali jsme hlavy dohromady a vyšla z toho tato soutěž, kde oslovujeme sponzory, prodáváme trička a další předměty a samozřejmě pořádáme i celodenní závody. V současné době už máme do čtyř set tisíc korun a věříme, že v letošním roce můžeme pokořit částku půl milionu korun," říká Josef Peška, velitel Sboru dobrovolných hasičů Rohovládova Bělá.

Dobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci 
s východočeskými regionálními Deníky. Potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show 
s hudebním programem 
v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách.
V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku 
v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor.
Podrobnosti o projektu můžete najít také na webu: www.dobraciroku.cz