„Modelová situace byla připravena zavěšením vozu na jeřábu a jeho přitisknutím k věži. Podobná událost se může stát v případě, že automobil prorazí svodidla mostu a visí nad volným prostorem například za tažné zařízení, zábradlí nebo svodidla,“ přiblížil akci instruktor lezecké skupiny Petr Dvořák.

Přístup lezců byl tedy možný pouze z druhého nadzemního podlaží věže. Nejprve museli hasiči automobil zajistit proti dalšímu pohybu a teprve poté mohli vozidlo vyprostit. Podle Petra Dvořáka museli hasiči místo zásahu rozdělit na dva úseky. Prvním byl úsek vyprošťování a druhým podávací a přípravná skupina věcných prostředků. Při výcviku hasiči narazili na mnoho problémů a složitostí, které vyjdou najevo až při praktické zkoušce.

„Například v této situaci může nastat problém se zapřením záchranáře proti vozidlu ve volném prostoru při používání hydraulických zařízení,“ upřesnil Dvořák.
„Nástroje se totiž smekají a hasiči nemají pevnou půdu pod nohama, a proto je potřeba větší spolupráce zasahujících hasičů,“ dodal instruktor lezecké skupiny z Pardubic.

Podle mluvčí pardubických hasičů Venduly Horákové byl všemi zúčastněnými hodnocen tento výcvik kladně a již nyní se prý připravují další zajímavé scénáře.