V čele své kandidátky v Královéhradeckém kraji bude mít strana TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí odstupujícího ředitele Fakultní nemocnice (FN) v Hradci Králové Leoše Hegera (61). Ten je v Hradci Králové od roku 2002 členem městského zastupitelstva, třináct let úspěšně vedl FN a v roce 2007 byl nominován na manažera roku. V předčasných parlamentních volbách v říjnu by se měl utkat s dalším lékařem, poslancem ODS Josefem Kochanem a s dlouholetou poslankyní ČSSD Hanou Orgoníkovou.

Jedničkou kandidátky v Pardubickém kraji bude stávající poslanec Parlamentu České republiky Pavel Severa.

Nová strana tento týden oznámila vznik vlastní senátorské frakce. Vytvořilo ji šest dosavadních členů Klubu otevřené demokracie, kteří se přejmenovali na senátní klub TOP 09 a Starostové.

Přestože nový klub bude mít pro začátek nejspíš jen osm členů, stane se třetí nejpočetnější frakcí v horní komoře po ODS a ČSSD. K dosavadním šesti členům totiž přejdou minimálně dva členové lidoveckého klubu, a to Ludmila Müllerová a Adolf Jílek. „Po vyřešení procedurálních otázek do nového klubu určitě vstoupím,“ potvrdila Müllerová, zvolená do Senátu v roce 2004 ve volebním obvodě 46 - Ústí nad Orlicí za KDU-ČSL. (dir)