„Důležitou zprávou je, že i přes nárůst pozitivně testovaných počet hospitalizovaných v nemocnicích klesá,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Podle sdělení ministerstva zdravotnictví nejsou do denních záchytů nákazy započteny primární antigenní testy ze škol a samotesty z firem a podniků,“ dodal Netolický.

Dalším tématem jednání byla pracovní karanténa. Jedná se o opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého by zdravotníci a pracovníci v sociálních službách dále chodili do zaměstnání, i kdyby měli pozitivní antigenní test. Podmínkou je bezpříznakový průběh. Toto pravidlo ale bude platit jen ve výjimečných případech, kdy zaměstnavatel nebude schopen bez těchto zaměstnanců dál zajišťovat péči o pacienty či klienty. Vláda opatření ministerstva schválila 14. ledna.

Kraj měl seznam profesí, které spadají do kritické infrastruktury a pro něž by platila pracovní karanténa, připravený už v březnu. „My jsme jako Pardubický kraj odevzdali na základě žádosti vlády seznamy jednotlivých profesí, které jsme měli připravené již loni v březnu, pro přednostní očkování kritické infrastruktury,“ popsal záměry hejtman.

V rámci kritické infrastruktury zatím v kraji problém není. „Dostupná data prezentovaná zástupci resortu zdravotnictví zatím neukazují výrazný růst nákazy v žádné složce kritické infrastruktury,“ zmínil Netolický.