VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman: Rozpočet Pardubického kraje bude střízlivý

Pardubice - O krajském rozpočtu jsme hovořili s hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem

15.10.2011
SDÍLEJ:

Radko Martínek.Foto: Deník/ Petr Šilar

Jaká je koncepce rozpočtu kraje ve srovnání s předcházejícími lety, kdy ekonomiku oslabovala hospodářská krize?
Daňové příjmy kraje se v posledních dvou letech mírně zvyšovaly, nicméně doposud nedosáhly výšky příjmů před hospodářskou krizí. Dlouhodobě nás to vede k tomu, že rozpočty kraje jsou velmi opatrné. Příjmy plánujeme pod odhady Ministerstva financí ČR, což se zatím vždy ukázalo být správné. A každý rok snižujeme běžné výdaje kraje, při čemž se snažíme zachovat investiční výdaje. V období po krizi přišel krajský rozpočet na příjmech o cca miliardu korun, což má samozřejmě negativní dopady na výdajové možnosti, na druhé straně díky velmi střízlivé finanční politice jsme se zatím ani jeden rok nedostali do vážnějších finančních problémů.

Jaká bude strategie kraje při šetření finančních prostředků?
Šetření začíná formováním rozpočtu, kdy pečlivě zvažujeme každou položku v každé kapitole a cíleně snižujeme provozní výdaje. V případě potřeby uplatňujeme ještě rozpočtové škrty v průběhu roku tak, aby nebyla ohrožena činnost krajského úřadu a na druhé straně měl krajský úřad vždy potřebné rezervy pro neočekávané výdaje. Vedle toho systematicky používáme elektronických aukcí a výrazným přínosem je zcela striktní uplatňování výběrových řízení, kdy na rozdíl od minulých let jsou řízení veřejná a transparentní, jediným rozhodujícím ukazatelem je cena a kvalita. Díky šetření v investičních oblastech, které je minimálně 20procentní, oproti minulým letům můžeme za stejné peníze udělat více práce.

Jaké je aktuální zadlužení Pardubického kraje?
Pardubický kraj patří mezi nejzadluženější kraje v republice, s tímto zjištěním jsme do krajské vlády vstupovali. Celé období naší vlády jsme kraj nezadlužili ani korunou, naopak splácíme dluhy z minulých let. Úvěry uzavřené minulou krajskou vládou striktně využíváme v investiční oblasti, zejména čerpání evropských fondů. Velké potíže nám působí vládní opatření, která často nesmyslně omezují finanční prostředky nutné pro zajištění klíčových oblastí, jako jsou sociální služby, zdravotnictví, dopravní infrastruktura, obslužnost a školství. Nicméně doposud se nám dařilo se i s těmito nástrahami, které mimochodem představují prakticky stejný problém jako důsledky ekonomické krize, vypořádat. Z tohoto pohledu očekáváme, že příští rok bude ze všech roků nejnáročnější, a proto jsme přistoupili k velmi střízlivému rozpočtu. Příjmy necháváme na plánovaných příjmech pro letošní rok, tj. o dvě procenta nižší, než byl rozpočet ministerstva financí na tento rok. Výdaje budeme mít snahu snížit až o deset procent.

(mag, red)

15.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skauti z Brna přivezli v neděli ráno do Pardubic Betlémské světlo.
7

OBRAZEM: Betlémské světlo doputovalo na východ Čech

Basketbalové utkání Kooperativy NBL mezi BK JIP Pardubice (v bíločerném) a Basket Fio banka Jindřichův Hradec (v modrém) v pardubické hale na Dašické.
21

Podruhé v týdnu „vybrali“ Fio banku. Lup byl poloviční

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Na Štědrý den se bude zpívat

Pardubicko – Na Štědrý den, který letos připadá na neděli, není nutné sedět doma. Na Pardubicku se chystá celá řada akcí.

I devadesát dětí z chudých rodin čeká, že dostanou dárek

Pardubice – Vloni sháněla Oblastní charita Pardubice dárek pro děti z padesáti chudých rodin. Letos už má v péči ohrožených rodin devadesát a další dárky by uvítala pro více než 50 dětí, kterým pomáhá na Chrudimsku.

Starý Mateřov? Poctivost zlepšila kvalitu tréninků

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Překročená meta, ale… SK Starý Mateřov se v nejnižší krajské soutěži už zabydlel. A zejména v domácím prostředí nahání soupeřům hrůzu. Asistent trenéra MARTIN MEDUNA, si ale uvědomuje, že postavení i bodový zisk jeho týmu mohl být lepší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT