První den v novém úřadě hejtmana Pardubického kraje zažil ve čtvrtek zvolený Ivo Toman. Jak vypadal?

„Asi jako každý normální den. Přišel jsem ráno do úřadu, do své staré kanceláře. Tam mě potěšilo množství vzkazů i od ministrů vlády. Volal mi například ministr zemědělství Gandalovič, s nímž se znám už z dob mého působení ve Federálním shromáždění, gratuloval mi i ministr spravedlnosti Pospíšil. Poslal jsem rovněž oficiální gratulaci staronovému prezidentu Klausovi a zároveň oficiální pozvánku k návštěvě našeho kraje,“ popsal první kroky ve funkci Ivo Toman.

Jeho premiérová pracovní cesta v novém úřadě vedla do Dřítče, kde se hodnotily výsledky dvouletého odstraňování škod na silnicích, které přinesly povodně v roce 2006.

„Poprvé jsem se oficiálně sešel i s pracovníky svého sekretariátu a začali jsme sestavovat pracovní plány a rozdělovat úkoly na příští týden,“ poznamenal Ivo Toman.

Tajná volba


Nový hejtman byl v tajné volbě zvolen takřka jednomyslně. Obdržel 43 ze 45 možných hlasů. „Velmi mě potěšilo, že jsem obdržel i hlasy opozice. Na druhou stranu jsem byl jediným navrženým kandidátem. Pokládám to za výsledek dobrých vztahů a úspěšné spolupráce s celým úřadem. Vnímám to jako obrovskou důvěru. Nikdo z mých předchůdců takovou podporu nedostal,“ řekl čerstvě zvolený hejtman.

Na jeho místo náměstka nastoupila Marie Málková, dosavadní krajská radní zodpovědná za školství, sport a volnočasové aktivity. I ona, stejně jako Ivo Toman, si svůj resort ponechává.

„Na mé dosavadní práci se nic zásadního nemění, ale ještě jsem si příliš nezvykla na novou funkci a oslovení paní náměstkyně. Osobně mě velmi potěšilo, že mě jako svého nástupce navrhl přímo pan Toman,“ usmívá se Málková. „Pravdou je, že prvními kroky v nové funkci pro mne byly hlavně administrativní změny, ale na rozdíl od pana Tomana se alespoň nemusím stěhovat,“ svěřila se Málková.