„Koně vybíráme, připravujeme a následně darujeme také psychiatrickým léčebnám. Hiporehabilitace se účastní zdravotně i mentálně postižení včetně dětí, ale rovněž třeba drogově závislí či psychicky nemocní lidé,“ uvedla místopředsedkyně CPK Jana Máčiková. „Vždy to musí být kůň, o němž jsme přesvědčeni, že je pro dané zařízení vhodný. Musí být v dobrém zdravotním stavu, klidný a zároveň schopný vozit třeba i stokilové klienty,“ poznamenala Jana Máčiková.

„Určitě není jednoduché takového koně vybrat. Ale když se to podaří, máme pak zpravidla výborné ohlasy. Když klienti ústavů či zařízení hodnotí svůj pobyt, většinou je hipoterapie vnímána jako jeden z nejlepších druhů programu, který tam mohli zažít,“ podotkla místopředsedkyně CPK. To od svého vzniku v roce 2003 vyslalo do těchto zařízení patnáct koní.

„Někteří z nich už jsou na zaslouženém odpočinku. Ale léčebny se nám samy hlásí a posílají své požadavky, jak by takový kůň měl vypadat. Ti, co se tam o koně starají, už velmi dobře vědí, jakého zrovna ti jejich klienti potřebují,“ dodala Jana Máčiková.

A co nákup takového koně stojí? „Zhruba 80 až 120 tisíc korun,“ upřesnila místopředsedkyně CPK. „Léčebny mají omezené prostředky a takovou investici by si samy nemohly dovolit. Činnost našeho sdružení je financována z celorepublikové sbírky, která se koná na základních školách. Je úžasné, že se do ní zapojilo téměř dva tisíce škol. Dalším zdrojem financí jsou sponzoři a jiné naše doplňkové činnosti, jako jsou například jízdy koní pro zájemce na pardubickém závodišti v době konání důležitých dostihů, jako je Velká pardubická nebo všechny její kvalifikace,“ pravila Jana Máčiková.

Zájemci mohou sdružení podpořit i zasláním příspěvku na účet 43–5243720267/100 nebo poslat dárcovskou SMS zprávu ve tvaru DMS CPK na telefon 87 777, platný pro všechny mobilní operátory.