Srdce historického centra města, Pernštýnské náměstí, se během prvního dějství podzimních městských slavností, tedy v pátek 18. a v sobotu 19. září, promění ve sportovní arénu.

V průběhu dvou dnů se zde představí na 35 pardubických sportovních klubů a organizací. „Mám rád sport, a proto se na tuto úvodní část slavností těším. V době, kdy se lidé a především děti hýbou čím dál méně, je velmi povzbuzující vidět, že na tom populace – tedy alespoň ta pardubická – není s pohybovou aktivitou zase tak špatně. Navíc program je i motivační, neboť páteční dopoledne bude patřit školákům, kteří si vyzkoušejí pod vedením zkušených trenérů na patnáct druhů různých sportů," těší se na Náměstí v pohybu primátor Pardubic Martin Charvát.

„Na své si ale při našich sportovně laděných slavnostech přijdou i ti, kteří sport nejraději sledují. Sobotní šestnáctá hodina totiž nabídne atraktivní hvězdný trojboj, v němž svedou vybraní borci z populárních pardubických klubů klání v hokejových, basketbalových a fotbalových dovednostech," upřesňuje primátor Martin Charvát a zve také na letošní novinku, kterou bude v sobotu v loděnici v parku Na Špici prezentace pardubických vodáckých klubů s prohlídkou nově opravené loděnice a dalším doprovodným programem.

V neděli 20. září bude centrum města hostit Krajské dožínky. Oslava konce sklizně nabídne na Pernštýnském náměstí cimbálovou muziku z Uherskohradišťska, výstavu zemědělských strojů i koncert populární skupiny Buty.
Na zámku se pak budou v neděli i pondělí prezentovat střední školy Pardubického kraje. Na děti čekají soutěže a na nádvoří nebudou chybět zvířata z tradičních hospodářských chovů.

Symbolickým zakončením první částí městských slavností bude 67. Zlatá přilba města Pardubic.

Součástí plochodrážního svátku je na svítkovském oválu také finále Mistrovství světa jezdců do 21 let a rovněž Zlatá stuha juniorů.

Retroměstečko hostí kasárna

Podzimním městským slavnostem nechybí ani další doprovodné akce. Jednou z nich je návštěvníky velmi oblíbené Retroměstečko v bývalých kasárnách T. G. Masaryka na Zborovském náměstí.
„V sobotu 3. a neděli 4. října tu bude k vidění nejen historická, veteránská či vojenská technika, ale i atraktivní program složek integrovaného záchranného systému státu a sborů dobrovolných hasičů," upřesňuje Jana Fiedlerová z oddělení kultury a cestovního ruchu pardubické radnice.

Podtitul druhé části slavností, Město žije kulturou, bude od 8. do 11. října naplněn beze zbytku. Pardubické kulturní domy nabídnou tanec i koncerty, na Pernštýnském náměstí bude mimo jiné připraveno tržiště a sraz historických vozidel, odstartují odtud i komentované procházky po parcích, Běh naděje nebo tradiční lampionový průvod. Z nábřeží Labe bude opět k vidění velká ohňostrojová show.

„Během čtyř dnů opravdu ožijí prakticky celé Pardubice. Co mne ale obzvlášť těší, je, že oslavy ještě více rozpulzují život na opravené třídě Míru. Například ve čtvrtek tudy projede spanilá jízda kočárů a v sobotu povede pěší zónou při Dnech medu průvod včelařů," sděluje primátor Martin Charvát, který se těší i na chystané překvapení pro návštěvníky slavností.

Zlatý hřeb? To bude Velká pardubická

„Mám obrovskou radost, že se nám podařilo připravit v Pardubicích dosud nevídanou novinku, a tou je videomapping. Velká video show promítaná na budově Východočeského divadla začne v pátek večer na náměstí Republiky, a to hned po koncertu kapely Egelet," přibližuje náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký s tím, že promítání bude ve smyčkách, tudíž si ho tak budou moci vychutnat i ti, kteří nestihnou samotný začátek projekce.

„Zlatým hřebem nedělního programu, který slavnosti zakončí, bude dostihové odpoledne s jubilejní 125. Velkou pardubickou," uzavírá náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.