Takto mexickou vládou oceněných Čechů bylo od roku 1935 prozatím jen čtrnáct.

„Významné ocenění mexické vlády obdrží docent Kašpar z Univerzity Pardubice za svoji aktivitu, kterou vykonal pro Mexiko – za celoživotní studium mexické antropologie a historie, šíření mexické kultury v české společnosti, za bohatou publikační a překladatelskou činnost věnovanou této latinskoamerické zemi i za dlouholeté přednáškové působení na mexických univerzitách,“ přiblížila Valerie Wágnerová, tisková mluvčí Univerzity Pardubice.

Oldřich Kašpar se už čtyřicet let pravidelně vydává do Mexika, kde se věnuje studiu mexické antropologie a historie, přednáší a vydal více než desítku knih věnovaných Mexiku, které byly publikovány nejen v češtině, ale i v němčině, francouzštině a španělštině. Zabývá se předkolumbovskou a koloniální lidovou slovesností Mexika, provádí terénní výzkum v mexických městech. Na některá místa se opakovaně vrací, aby mohl provádět zajímavá srovnání. Tak vznikla například i vloni vydaná kniha „O červeném sporťáku a jiné současné pověsti a fámy z Mexika“. Latinskoamerickému tématu se navíc věnoval ve stovkách svých studií, které v průběhu času otiskovaly prestižní odborné časopisy v Čechách, Slovensku, Slovinsku, Polsku, Rakousku, Německu, Francii, Itálii, Španělsku, Rusku, Mexiku, Brazílii, či na Kubě. Do španělštiny i češtiny přeložil také indiánské básně a se svými studenty nastudoval několik her přenášejících diváka do starých časů Latinské Ameriky.

A ještě mnoho materiálu mu prý zbývá ke zpracování. „Na každé cestě jsem si psal deníky, knihovnickou terminologií řečeno jich mám doma několik metrů, a teprve teď je začínám zpracovávat, stejně jako fotografickou a video dokumentaci,“ řekl historik a etnolog Oldřich Kašpar. Vyznamenání převezme českým vědcům předá velvyslankyně Mexika Leonora Rueda.