Tým dobrodruhů, jejichž koníčkem je hledání potopených válečných lodí, se vrátil z Chorvatska. Úspěšnou misi, při níž byla na mořském dně nalezena a zdokumentována rakouská torpédovka, která se v letech 1915 až 1918 plavila pod vlajkou rakousko-uherské monarchie, absolvoval i Boris Gol z Pardubic.

„ Dva roky jsem věnoval tomu, abych podle všech dostupných materiálů zjistil, kde loď leží. Když jsem to měl všechno pohromadě, vytvořili jsme tým a uspořádali expedici," řekl našemu Deníku Boris Gol z Pardubic, který se tomuto koníčku věnuje již zhruba pětadvacet let. „Zajímají nás hlavně rakousko-uherské lodě z 1. světové války, na kterých sloužili čeští námořníci," dodal námořní badatel, který v týmu nadšenců zastává funkci technického a historického poradce.
Objekt zájmu osmičlenného týmu se v dobách své největší slávy plavil pod vlajkami tří států – Rakouska–Uherska, Jugoslávie a Itálie. Nedaleko Dubrovníku ho pak v roce 1943 potopili Němci.

Loď leží v hloubce pětašedesát metrů

„Od chorvatského potápěčského svazu jsme si půjčili loď a na místě jsme dále pochopitelně museli zařídit veškeré potřebné formality. Poté jsme v podstatě jeli najisto. Loď leží 3,5 míle od chorvatského pobřeží v hloubce 65 metrů. Následné kontrolní ponory nám to potvrdily. Potápěči se pak dostali až k vraku. Ten je strašně moc rozbitý. Nejzachovalejší je kanon, který byl vyroben v české Škodovce," konstatoval Boris Gol.

Stoprocentní jistotu, že se jedná o hledanou loď, však parta nadšenců získala až v momentě, kdy objevila označení lodi T 8. „Toto označení je hlavní důkaz, že se jedná o potopenou torpédovku, kterou jsme hledali," dodal Gol.
Po týdnu bádání byl vrak lodi, dlouhý 59 metrů, zdokumentován. „Pořídili jsme fotografie i film, který dodáme do archivu. Mimo jiné totiž úzce spolupracujeme s vídeňským válečným archivem," upřesnil Boris Gol. Podle něj je na Jadranu potopeno zhruba 1500 vraků nejrůznějších lodí. „Golovu partu" však zajímá jen asi deset z nich.

K Titaniku? Za tři a půl milionu korun

Náklady na zářijovou týdenní misi vyšly partu potápěčů přibližně na sto tisíc korun, přestože pro obyčejného smrtelníka nebylo na vraku nic k vidění. „Na válečných lodích toho moc není, to bychom museli hledat lodě obchodní, ale to nás příliš neláká," nepřímo tak Boris Gol naznačil, že potopení k Titaniku jejich parta neplánuje. „To opravdu neabsolvujeme. I když jistá americká firma už tam turisty vozí. Včetně nájmu ruské lodi, která zájemce odveze na místo a poté miniponorkou k vraku, vyjde tato sranda na 3,5 milionu korun na hlavu. Jako první Evropanka tam údajně nedávno zavítala jedna Slovenka," uvedl Boris Gol.
Ani příští rok nebude pardubický dobrodruh zahálet. Chce v Albánii najít obchodní parník a torpédoborec…