Na seznam nehmotného dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ve středu byly nově přidány mimo jiné masopustní průvody a masky z Hlinecka a také sokolnictví, které na zápis navrhlo 11 zemí včetně České republiky. Česko dosud v soupisu UNESCO zastupoval jen tanec ze Slovácka.

„Mám samozřejmě velkou radost, příprava nominační žádosti představovala pět let práce,“ řekla vedoucí hlineckého Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví se zapisují tradice, kterým hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví. Kandidující státy se musí zavázat, že toto dědictví budou zhodnocovat a dále podporovat jeho přenášení z generace na generaci.

O padesátce nových kandidatur z celého světa rozhodoval tento týden mezivládní výbor UNESCO pro nehmotné kulturní dědictví, který zasedl v keňském Nairobi. Mezi další schválené kandidáty patří i španělské flamenco, francouzská gastronomie či tradiční čínská medicína.

Snaha o zapsání masopustní obchůzky na Hlinecku trvá už od roku 2005. Doposud však zkrachovávala na skutečnosti, že Česká republika neměla podepsanou Úmluvu o nemateriálním kulturním dědictví.

Tradice masopustní obchůzky se na Hlinecku dodržuje a předává z generace na generaci v obcích Vortová, Studnice, Hamry a místní hlinecké části Blatno.

(čtk, ron)