Dětské hřiště ve Stavařově není oblíbené jen u malých dětí. Když padne tma, chodí se tam bavit i mladí. „Já si myslím, že má naše hřiště velkou nevýhodu, že se nachází na půlce cesty mezi centrem a sídlištěm. Takže si mládežníci a studenti zřejmě potřebují někde odpočinout a ještě se vyřádit,“ uvedla Věra, která bydlí hned naproti hřišti. Hluk až do brzkých ranních hodin, prázdné lahve a plechovky od alkoholu, nedopalky, někdy i střepy nebo prázdné pytlíky od brambůrek a jiných pochutin. Také počmárané zdi nebo poničené vybavení. Podle místních není nic zvláštního, když výtržníci vykonají v okolí hřiště velkou nebo malou potřebu. „Rádi si zpívají do dvou i do tří do rána. Není to každý večer, je to spíš nahodile, ale když už na to přijde, tak je to slyšet hodně a nic příjemného to rozhodně není,“ doplnila.

„Scházejí se zde většinou za tmy a nejspíše posíleni alkoholem. Hlasitě si pouští hudbu, zpívají a kreslí na tabule. Využívají také hrací prvky na hřišti, houpou se, lezou na věž, možná se vrací do dětských let a hrají si na babu. Hodně křičí, skáčou po lavičkách, kopou do nich, hážou láhve a kouří,“ uvedla k nočnímu životu na hřišti další z obyvatelek.

I když se rušení nočního klidu opakuje, podle mluvčího Městské Policie Pardubice Jiřího Sejkory se jedná o oblast zcela klidnou, protože v letošním roce strážníci evidují jen jedno oznámení, a to na muže, který údajně přehrabává kontejner na odpadky. Hlídka toto oznámení nepotvrdila, protože v době příjezdu strážníků se na místě už nikdo nenacházel. Navíc se toto hlášení dětského hřiště netýkala. „Poslední událost, kterou hlídka v lokalitě hřiště potvrdit mohla, je u nás evidována v srpnu roku 2020. Týkala se hlučnější skupinky 3 dospělých a hlídka je řešila domluvou,“ upřesnil Sejkora.

Současně Sejkora upozornil, že pokud Městská policie Pardubice obdrží oznámení o protiprávním jednání, vyjede na místo a prověří situaci. V případě, že se takové oznámení potvrdí, může řešit příslušné osoby na škále od domluvy přes oznámení správnímu orgánu až po pokutu příkazem na místě do výše 10 tisíc korun. Navíc informoval, že pobyt na dětském hřišti není sám o sobě protiprávní. Protiprávní je až jednání naplňující znaky přestupku. V takovém případě následují výše popsané možnosti.

Knihovna. Ilustrační foto
Lákají na tisk se zeleninou i hledání pokladu: startuje týden knihoven

Kvůli rušení nočního klidu se místní obyvatelé již v minulosti obrátili na starostu městského obvodu Pardubice II Radka Hejného a požadovali, aby byla u hřiště instalována lampa. Hlavní důvodem byl předpoklad, že světlo bude výtržníkům vadit. Starosta žádosti vyhověl, zařídil umístění lampy hned vedle hřiště, avšak zlepšení to nepřineslo. „Doufali jsme, že osvětlení pomůže a vandaly odradí, nicméně jim nespíš nevadí, že je na ně vidět. Prostě pod svícnem je největší tma,“ komentovala to jedna z místních maminek, která sama se starostou Hejným komunikovala a na potíže ho upozornila.

Starosta Radek Hejný se situaci snaží řešit. Do okolí plánuje přidat ještě dvě lavičky, které by alespoň nabídly kolemjdoucím alternativu, aby si nesedali přímo do prostoru dětského hřiště. Všiml si i nevzhledných posprejovaných zdí. V místě vandalského posprejování, ke kterému došlo v letošním roce, nedávno dělníci na příkaz starosty zeď opravili. Na část zdi nanesli novou venkovní omítkovou směs včetně penetrace. „Pokud se tento způsob osvědčí, budeme ho aplikovat i na ostatních plochách pravděpodobně v příštím roce,“ vyjádřil se starosta. Chystá i obnovu malby vlčích máků.

Místní také často pozorují, že si přes hřiště zkracují cestu koloběžkáři nebo cyklisté, a to i přes den, kdy si na hřišti hrají děti. „Je to jen otázka času, kdy se nepodívají pořádně nebo jim děti vběhnou do cesty a nebude to nic pěkného,“ uvedla Tereza, která na hřiště dochází téměř denně se svou dvouletou dcerou. Požadují, aby bylo hřiště oploceno, případně byly na cesty, které k němu vedou, umístěny vyvýšené obrubníky nebo branka.

O cyklistech projíždějících hřištěm starosta ví a hledá řešení. Dříve k tomu pravděpodobně nedocházelo proto, že původně byla plocha hřiště vysypaná kačírkem, ve kterém je jízda na kole obtížná. Problém pravděpodobně nastal po nahrazení kačírku litým pryžovým povrchem. „Zvažovali jsme umístění nějaké překážky na přístupový chodník ke hřišti, ale popravdě nevíme, zda k tomu přistoupit. Chodník využívají i běžní chodci a instalovaná překážka, jako je branka, závora, zábradlí by mohla být komplikací pro maminky s kočárky nebo například imobilní spoluobčany. Kompletní oplocení hřiště je rovněž poměrně nákladné a znamenalo by to i instalaci čtyř vstupních branek,“ uzavřel Hejný a současně vyjádřil zájem se s obyvateli Stavařova sejít a celou záležitost prodiskutovat.