Netrvalo to dlouho a na hokejových utkáních Pardubic s Hradcem Králové začíná jít i o něco jiného, než jen o hokej. Kromě zápasů na ledě se další odehrávají mezi chuligány v okolí hokejových stánků. Poslední derby v Pardubicích toho bylo důkazem.

Nejkritičtější moment začal ještě před samotným pátečním zápasem a v malém měřítku připomínala počátek násilností na Slovensku při fotbalovém utkání Sparty a Slovanu Bratislava, který v minulém týmu rozvířil debatu o fotbalovém násilí.

Asi tři ne právě nejstřízlivější hradečtí fanoušci se dostali k hrazení oddělující je od těch pardubických. S plotem začali lomcovat a z pardubické strany přiletěla rána pěstí. Ve chvíli, kdy se hradečtí u mantinelu pustili i do pořadatelů, zasáhli těžkooděnci, kteří sebrali několik pardubických provokatérů.

Sedm zadržených

Po celou dobu utkání pak těžkooděnci řešili řadu drobných potyček. „Zadrženo bylo sedm osob. Ve všech případech pro narušení veřejného pořádku nebo výtržnictví," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Počet zadržených dokonce věrně kopíroval výsledek zápasu – pět pardubických, dva hradečtí. Většinu konfliktů se ale policistům podařilo utnout hned v počátku nebo dřív, než začaly.

O druhé přestávce například pořádková jednotka vyvedla a od arény vykázala skupinu černě oděných hradeckých fanoušků dříve, než se stihli pustit do plánované rvačky. K ošetření do nemocnice pak nakonec putoval jeden z hradeckých příznivců, který dostal notnou dávku slzotvorného spreje do obličeje.

Obyčejní fanoušci jako rukojmíHokejová utkání mezi Pardubicemi a Hradcem Králové? Podívaná pro tisíce lidí a záminka pro pár jedinců, kteří přišli na jiný „sport". V posledním zápase se tento problém projevil více než jasně. A je úplně jedno, která strana za to může víc. V hledání odpovědi na otázku, kdo je hloupější – jestli ten, kdo provokuje, nebo ten, který se nechá, vítěze nenajdeme. Jasná odpověď je ale na otázku, kdo je zde v pozici rukojmích. Jsou to diváci, kteří přišli na sport. Z těchto obyčejných fanoušků si totiž dělají rukojmí a živé štíty party násilníků, kterým o sportovní výkony na ledě vůbec nejde…
Jiří Sejkora