Finálová série mezi Pardubicemi a Kometou Brno má i své patrony. Stali se jimi populární herci Jiří Bartoška a Miroslav Donutil. Zatímco první je rodilý Pardubák, druhý fandí klubu z moravské metropole. Oba herci se o přestávce dostavili do improvizovaného studia České televize, které bylo poblíž severní tribuny.

Nostalgie Bartošky

„Já jsem z Pardubic odcházel už v roce 1965, což byla éra, kdy nastupovali profesoři hokeje Martinec a Šťastný. Navíc Pardubice byly vždycky líheň brankářů. Pro mě je to obrovská nostalgie být tady patronem,“ pravil Jiří Bartoška, který měl červený dres se svým jménem a číslovkou 2012.

„K hokeji mám vztah už od šedesátých let, kdy hrála v Brně celá plejáda známých hokejistů. Bubník, Danda, Potsch, Nadrchal a další. Já jsem tehdy chodil na hokej pravidelně a moc mě to bavilo, protože tehdy si soupeři jezdili do Brna pro nakládačku,“ nechal se slyšet Miroslav Donutil, který na zádech nosil jméno brněnského gólmana Jiřího Trvaje.

Mezi oběma herci panuje přátelská rivalita, což dokázali i drobným škádlením v přímém přenosu.
„Mirka jsem vezl do Pardubic autem, takže jsem mu trochu vyhrožoval, že jestli prohrajeme, tak pojede domů stopem nebo vlakem,“ řekl s úsměvem Jiří Bartoška.

Hokej z křesla

Moderátor České televize Jiří Hölzel se obou herců také zeptal na jejich praktický vztah k hokeji.
„Já sdílím názor spisovatele Karla Poláčka, že Žid a herec patří do kavárny. Po otci jsem zdědil dar, že když sleduji hokej doma v křesle, tak přesně vím, kdy měla která přihrávka přijít,“ sdělil Jiří Bartoška.

Hráčské ambice nikdy neměl ani oblíbený komik Miroslav Donutil. „Jako fanda jsem velmi vyspělý, jako hokejista jsem se ale ani nenaučil bruslit. O to jsem ovšem větší fanda a o to víc se tomu snažím rozumět,“ dodal.

Lukáš Dubský