Benefiční utkání na podporu zneužívaných míchaček vzniklo jako reakce na jednání majitele načerno postavené vily v parku. Miloš Holeček dokázal v roce 2014 za ne zcela jasných okolností přesvědčit zastupitelstvo města o legalizaci svého domu, který zde v rozporu s územním plánem postavil.

Město tehdy ustoupilo, ne však majitel domu. Ten od té doby zásobuje úřady i městskou i státní policii stížnostmi na hluk z přilehlého hřiště a parku. Naposledy na sebe upozornil minulou neděli, kdy se pokusil skupinu hráčů hokejbalu ze hřiště vyhnat naprázdno zapnutou stavební míchačkou. Jenže mu to nevyšlo tak, jako v předchozích případech.

Požár domu v Riegrově ulici v Přelouči.
V Přelouči shořel rodinný dům

Jeden ze sportovců, Josef Luňák, jeho počínání natočil a na neděli svolal po facebooku na stejné místo exhibiční utkání „Na podporu zneužívaných míchaček“.

Výsledek? Několik desítek lidí, kteří se přišli podívat a tak trochu i postavit za to, aby nejnovější městský park mohli i nadále užívat bez schválností. Vše ale v naprostém poklidu. „Zahráli jsme si a bylo to fajn. Minule jsme tady ale měli jen jednoho diváka a tomu se to nelíbilo. A teď – atmosféra výborná, účast na amatérské poměry velmi solidní. Všem moc děkuji za poklidné fandění. Takhle přesně jsme si to přáli,“ uvedl po zápase svolavatel Josef Luňák.

Ilustrační foto
Soud: Za otravu 11 vězňů by neměl pykat dozorce

Přítomnost tolika lidí jej asi příjemně překvapila. „Natočil jsem video, myslel jsem že tak pro dvacet kámošů a trochu se to zvrtlo. Přes padesát tisíc zhlédnutí jsem nečekal, prožil jsem si k tomu týden lokální slávy. Nicméně hrát chodit budeme každý týden. Dohodli jsem se tak, akorát, že příště už tolik lidí asi nebude,“ dodal Luňák.

Kdo by ale na nedělním utkání hledal konflikt, byl by zklamán. Hlavní aktér celého problému, Miloš Holeček, se totiž (naštěstí) neukázal a míchačka také zůstala vypnutá. Bezesporu však šlo o nejsledovanější amatérské utkání snad za celou historii parku – ve chvíli největšího zájmu utkání přihlíželo něco kolem stovky diváků a řada z nich se netajila tím, že se nepřišla jen „podívat".

Nehoda nákladního automobilu u Býště měla bohužel tragické následky.
Mrtvý po nehodě kamionu u Býště

„Ale klidně štěkej, dneska můžeš,“ domlouvala svému psovi jedna žena. Další fanoušci si přinesli píšťalku nebo řehtačku, kousek od hřiště se dokonce usadila kapela.

„Jsme rádi, že můžeme podpořit boj proti zneužívání míchaček. My sem v létě chodíme zkoušet a nikdo se nad tím nepozastavuje. Teď jsme to ale pojali tak, že jsme v našem domácím prostředí, protože se cítíme být Pardubáky, ale bereme to jako benefici a je to pro nás důležité,“ uvedl jeden z muzikantů Lukáš Roček.

Jeden problém v parku Na Špici ale v neděli odpoledne přeci jen nastal. V nedalekém občerstvení U Lupťáka se začaly tvořit nebezpečně dlouhé fronty na nejrůznější nápoje…

Komentář: Sjednotil město. Proti sobě…Spor o načerno postavenou vilu v parku se Pardubicemi táhne už dlouho. Už by se na něj, v zájmu všech namočených, i zapomnělo a časem zřejmě i vše odpustilo. Jenže někteří lidé neznají svou míru. Miloš Holeček své špinavé prádlo zase vytáhl a roztočil v míchačce. A v Pardubicích se mu povedl nezamýšlený unikát: sjednotit město. Akorát že proti sobě.