Městské války, epizoda tři.  Do Pardubic se v sobotu chystá sousední Hradec. Vyhecovanější korunu hokejovému roku si lze jen těžko představit.

Rizikový zápas

Pardubičtí hokejisté v sobotu hostí sousední Hradec Králové a ČEZ Arena už hlásí, že je kompletně vyprodáno. Skvělá atmosféra je zaručena.  Bohužel ale atmosféra při minulém domácím utkání místy přerůstala až k výtržnostem. Policisté zadrželi celkem šest osob.

„K utkání přistupujeme se vší vážností. Bezpečnostní opatření tomu budou odpovídat. Naším společným zájmem je, aby východočeské derby bylo oslavou ledního hokeje. Chceme, aby se všichni fanoušci náramně bavili a toto utkání si užili," řekl generální manažer pardubického klubu Ondřej Šebek.

Žádný alkohol

„Do arény nebude vpuštěn žádný fanoušek pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. V tomto budeme nekompromisní v souladu s návštěvním řádem arény a v součinnosti s příslušníky státní a městské policie," zdůraznil Ondřej Šebek.
Provozní řád vyplývající ze zákona pořadateli ukládá povinnost zamezit vstupu na sportovní stadion osobě zjevně podnapilé. Návštěvník souhlas s tímto řádem dává už nákupem vstupenky, a je proto povinen se na výzvu pořadatele podrobit dechové zkoušce.

Zákaz pyrotechniky

„Na společném jednání s vedením klubu, pořadatelské služby a městské policie jsme požádali o důraznější kontroly návštěvníků u vstupu také kvůli možné pyrotechnice, které je před Silvestrem mezi lidmi poměrně hodně.  Nechceme aby  uvnitř haly došlo k používání pyrotechniky jako při minulém zápase," zdůraznil Jan Záhorský, velitel policejního pořádkového opatření.

Zájem na tomto opatření má i pardubický hokejový klub. Za případné použití pyrotechniky při zápase mu  totiž hrozí pokuta od hokejového svazu. Pro diváky to znamená, že na zápas by měli přijít s časovým předstihem. Čekají je totiž osobní prohlídky, takže u vstupu do ČEZ Areny se mohou tvořit fronty.  Na to by mohli doplatit zejména členové hradeckého fanklubu, kteří se chystají vycházet kolem čtvrté hodiny z pardubického nádraží.
V ulicích města se o bezpečnost budou starat posílené hlídky pořádkové a dopravní policie. Jak státní, tak městská policie navíc kvůli hrozícím výtržnostem posílá do ulic těžkooděnce.

Pozor na zákony

Policie rovněž upozorňuje zejména hradecké fanoušky, že zahalovaní obličeje při sportovním utkání je v rozporu se zákonem a policie podle toho bude jednat. Osoby se zahaleným obličejem tak na sto procent mohou počítat s tím, že jejich prohřešek bude policisty řešen přímo na místě.

Ubrat provokace

Vzkaz má policie také pro příznivce Pardubic. Oblíbený pokřik „Smrt Hradci!" už naráží na zákonnou hranici. „Vzato striktně důsledně podle zákona se jedná o stejný prohřešek jako hanobení rasy, národa nebo přesvědčení. Byť je zde nízká společenská nebezpečnost, chceme nejen příznivce Pardubic upozornit, že i na takové jednání se zaměříme," dodává jeden z pardubických policistů.

Hradecká výhoda

Fanoušci z Hradce Králové mají oproti domácím jednu výhodu. Pokud přeberou alkoholu, probudí se doma. Pardubická záchytná stanice je totiž až do 2. ledna zavřená a případní alkoholem zmožení jedinci budou převáženi na záchytnou stanici v Hradci. Pro podnapilé pardubické fanoušky to ovšem je zpráva poněkud horší…