"Vysokoškoláci se v době pandemie nemohou utkat tradičně v ledním hokeji, přesto jeden sport i přes přísný lockdown možný je. Omezení pohybu mezi oběma blízkými městy totiž nebrání klání ve virtuálním prostředí," okomentovala to mluvčí pardubické univerzity Martina Macková. Univerzita Pardubice (UPCE) se tak s Univerzitou Hradec Králové (UHK) utká v takzvaném esportu, tedy v počítačových hrách.

Ty se budou hrát dokonce tři. V pátek od 12 hodiny univerzitní týmy ukáží, kdo je lepší ve hrách Hearthstone, Counter Strike:GO (CS:GO), a jako třetí si studenti zahrají League of Legends (LoL). „Poslední ročník dopadl velmi těsně a přinesl více než napínavou podívanou. Je skvělé, že síly obou univerzit jsou velmi vyrovnané, s lehkými výkyvy v konkrétních herních titulech," řekl spoluzakladatel esportovní studentské asociace ESA, která derby zajišťuje, Lubomír Mikuš. Podle něho právě tyto výkyvy rozhodnou o celkovém výsledku. "UHK má velmi kvalitní CS:GO tým, zatímco UPCE mají převahu v LoL. Rozhodnutí tak určitě padne na hru Hearthstone, která se této role zhostila i minule,“ dodal Mikuš.

Při online derby se tentokrát hráči z obou týmů vůbec fyzicky nepotkají, dokonce ani mezi sebou. To by podle dosud nejpřísnějších vládních nařízení nebylo vůbec možné při jakékoliv soutěži.

„Náš tým vstupuje do historicky druhého derby jako ten, který obhajuje vítězství. Bylo by skvělé pohár znovu získat a já budu našim reprezentantům fandit. Povzbuzením pro všechny ale může být fakt, že se dvěma blízkým vysokým školám společně podařilo uspořádat tuto akci pandemii navzdory,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek. Zájemci mohou univerzitní e-derby sledovat živě na platformě Twitch.tv.