S velkým zájmem veřejnosti se setkala dvoudenní akce „Daruj krev s hokejovými mistry", která se konala na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice.  „Na odběry dorazilo celkem 150 lidí, z toho bylo 39 zbrusu nových dárců, na jejichž nábor byly tyto dva dny především zaměřeny," řekl Deníku mluvčí pardubické nemocnice Dušan Korel.

Celou akci podpořil extraligový hokejový klub HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Jeho generální manažer Ondřej Šebek (na snímku) se spolu s dalšími kolegy z managementu klubu zařadil rovněž mezi prvodárce.

Velké díky klubu

„Velice děkujeme pardubickému hokejovému klubu za významnou podporu dárcovství krve. Velmi si vážíme toho, že díky němu přišli další noví dárci. Jsou to lidé, kteří dokáží myslet na druhé. Chtěli bychom zdůraznit, že právem na ně mohou být hrdi jejich blízcí i zaměstnavatelé," uvedla Jitka Horská, primářka transfuzního oddělení Pardubické krajské nemocnice.

Dobrý pocit z celé akce měl i šéf pardubického hokeje. „Byl bych moc rád, kdyby se z toho stala každoroční tradice. Je to správná věc, která stojí za podporu. Jako prvodárce jsem šel na odběr s respektem, ale nyní ho mohu všem doporučit. Vůbec to nebolí. Navíc pouhá hodina strávená v tomto velmi příjemném prostředí může mít velký efekt. Budeme s mými kolegy z klubu moc rádi, pomůže-li někomu naše krev. Sám nyní přemýšlím, že se stanu pravidelným dárcem," podotkl Ondřej Šebek, generální manažer HC ČSOB Pojišťovna Pardubice.
Podle našich informací se první den této akce na odběry dostavilo celkem sedmdesát dárců, mezi nimiž bylo i šestnáct úplných nováčků. Druhý den pak byla účast ještě vyšší. Tentokrát krev darovalo 80 lidí, z toho 23 prvodárců!

„Celkový počet dárců a zejména počet prvodárců byl vyšší, než bývá standardně při odběrech. Běžně k nám za den přicházejí zhruba tři, čtyři prvodárci. Po oba dny jich bylo o hodně víc, což nás těší," dodala Iveta Krebsová, vrchní sestra transfuzního oddělení.
Na nové zájemce o darování krve nepochybně zapůsobila podpora mistrovského hokejového klubu. Dva dárci, otec se synem, dokonce vstávali už o půl čtvrté ráno, aby na odběr dorazili včas.

„Zájem lidí mě hodně překvapil. Přišli jsme sem před sedmou hodinou a už tady stála dlouhá fronta. Pokud k tomu přispěla naše podpora, těší nás to. A velice rádi takovou akci a vůbec dárcovství krve podpoříme kdykoliv. Nyní i na základě vlastní zkušenosti," sdělil Šebek. „Naší přidanou hodnotou v této spolupráci je fakt, že máme hodně fanoušků. O této akci se dozvěděli z našeho webu nebo při našem posledním utkání. Potkal jsem tady lidi známé z hokejového prostředí. Říkali mi, že přišli na základě této informace," dodal generální manažer pardubického klubu.

Za odběr vstupenku

Dárci z transfuzního oddělení Pardubické krajské nemocnice však neodcházeli pouze s dobrým pocitem. Odnesli si totiž i dárky od hokejového klubu. Každý dárce obdržel vstupenku k sezení na domácí extraligové utkání Pardubic proti Chomutovu, prvodárci navíc dostali ještě klubové suvenýry. A všichni si rovněž po oba dny mohli prohlédnout mistrovský pohár, který mají pardubičtí hokejisté ve svém držení po zisku titulu v minulé sezoně. „Bylo to spíše symbolické poděkování lidem za to, že se rozhodli darovat krev. Budeme moc rádi, když na hokej dorazí a dobře se pobaví," prohlásil generální manažer.

S akcí „Daruj krev s hokejovými mistry" se v pardubické nemocnici zároveň konaly Dny prevence. Ty se také setkaly se zájmem veřejnosti.
Po oba dny mohli lidé absolvovat preventivní vyšetření na některých odděleních. Mohli si nechat změřit nitrooční tlak na očním oddělení, kapacitu plic při spirometrickém vyšetření na ambulanci oddělení nemocí plicních a tuberkulózy, podstoupit přístrojové vyšetření sluchu (tónová audiometrie) na audiologii ušního, nosního, krčního oddělení ORL kliniky či navštívit poradnu pro sportovní traumatologii v ortopedické nebo neurochirurgické ambulanci.