Předpokládá se, že pokud se metoda prokáže spolehlivou, zlepší se prognóza pacientům s rakovinou slinivky břišní. Lékaři věří, že tato metoda by se mohla stát první neinvazivní formou screeningu rakoviny slinivky břišní na světě. Pracovníci pardubické univerzity spolupracují s nemocnicemi a onkologickými centry po celé České republice, aby metodu mohli co nejdříve zavést do praxe.

Rakovina slinivky břišní patří k nejagresivnějším nádorovým onemocněním. Podlé lékařů má zhruba 95 procentní úmrtnost. První příznaky, které by nemocný mohl poznat, se totiž objeví většinou až ve fázi, kdy se nádor nachází v pokročilém stadiu.

Jen v Česku lékaři ročně diagnostikují asi 2 400 případů.

Analytický chemik Michal Holčapek z Univerzity Pardubice převzal v USA jako první Čech Cenu Herberta J. Duttona.
Vědec Michal Holčapek je prvním Čechem, který převzal v USA tak prestižní cenu

Nejčastějšími příznaky jsou bolesti v podbřišku, bolesti zad, nepřiměřené hubnutí, nechutenství, nažloutlá kůže nebo tmavá moč.

„Rakovina slinivky břišní je onemocněním s velmi špatnou prognózou a počet pacientů s tímto nádorem stále narůstá. Metoda profesora Holčapka dává naději těmto pacientům, že pokud se potvrdí její účinnost, výrazně se zlepší jejich prognóza,“ uvedl ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek.

Nová metoda

Důležitost preventivních vyšetření a včasného odhalení nádorového bujení si uvědomují i vědci, a proto neustále pracují na tom, jak nejrychleji a nejjednodušeji nemoc odhalit. Pardubický vědec teď pacientům přináší naději. Profesor Holčapek se svou skupinou popsal možnost, jak přijít na nemoc u pacienta již v počáteční fázi a to pouze z krevních testů.

Univerzita Pardubice má svůj první spin-off společnost s názvem Lipidica. Společně se soukromou firmou plánuje přenést do praxe jeden z největších objevů - metodu, která umí včas odhalit rakovinu slinivky břišní.
Pardubický vědec odhalí rakovinu z kapky krve. Jeho výzkum se chystá do praxe

Lékař odebere pacientovi krev, kterou v laboratoři otestují a extrahují z ní lipidy. Další analýza ve speciálním přístroji zjistí, jaká je koncentrace jednotlivých lipidů. Podle toho se pacient dozví, zda trpí rakovinou v raném stadiu.

„Na základě klinického ověření citlivosti a specificity metodiky na významném počtu vzorků od lidí, kteří mají vysoké riziko onemocnění, by naše metodika měla být schválena pro využití v klinické praxi,“ řekl profesor Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Věříme, že jednou ji bude možné využít i pro národní screening rakoviny slinivky břišní. Pokud by se to podařilo, byli bychom první země na světě, která bude mít prevenci tohoto typu rakoviny, neinvazivním způsobem,“ dodal Holčapek, jehož metoda projde v příštích třech letech nezbytnými klinickými testy.

Jeho metoda se nyní ověřuje v praxi. Testováni jsou lidé, kteří rakovinu nemají, ale patří do rizikové skupiny.

Metoda, která pro pacienty představuje novou naději, má být navíc poměrně levná. Potřebné testy by měly u jednoho pacienta vyjít na méně než tři tisíce korun.

V neděli 4. června odpoledne hořel rodinný dům v Ohrazenicích.
VIDEO: Požár v Ohrazenicích. Plameny, ale i neukáznění řidiči a spory místních

Vědci na pardubické univerzitě jsou tak o krok blíž k tomu, zavést do praxe metodu na včasné odhalení rakoviny slinivky břišní, kterou má patentovanou

Do klinického ověření metodiky se zapojí laboratoře i lékaři nemocnic v Brně, Olomouci, v Pardubicích a další onkologická centra v nemocnicích napříč Českou republikou. V nich se budou běžným způsobem odebírat vzorky krve dobrovolníků, kteří budou vyhodnoceni jako rizikoví pro onemocnění rakovinou.

„Pro mě jako lékaře, který se s onkologickými pacienty dostává do styku velmi často, je toto důležité a pevně doufám, že klinická studie bude úspěšná,“ dodal Válek.

Tichý zabiják

Podle Masarykova onkologického ústavu (MOU) postihuje rakovina slinivky nejčastěji osoby, které mají v rodině výskyt nádorů slinivky břišní, kouří, mají cukrovku, trpí chronickým zánětem slinivky či jsou obézní.

Tato zákeřná nemoc se nevyhýbá ani slavným. Na rakovinu slinivky břišní zemřela královna soulu Aretha Franklin, Patrick Swayze, herec Alan Rickman (profesor Snape z filmů o Harrym Potterovi), Steve Jobs nebo Věra Čáslavská či textař David Stypka.