Zlegalizovat stavbu dodatečným povolením nepovažuje za správné. „Vyhlášky, směrnice, zákony bychom měli dodržovat všichni. V této době je jediné možné řešení, a to demolice,“ prohlásila.

Holeček začal stavět prosklené luxusní bydlení, údajně za více než deset milionů korun, v roce 2008. Pozemek nedaleko soutoku Labe a Chrudimky nebyl v územním plánu veden jako stavební parcela. Proto nemohl ani získat stavební povolení.

Dvě špatná řešení

„Stavba má zásadní problém s územním plánem. Existují dvě špatné verze řešení, dotáhnout to do demoličního výměru a odstranění stavby. Druhá věc je uvést vše do pořádku a stavbu zkolaudovat. Ale to bychom tu měli precedent. Každý by si pak myslel, že si může dělat, co chce, třeba vybagrovat Pernštýnské náměstí a postavit tam rodinný dům,“ sdělil náměstek primátorky Martin Bílek (SPP).

Běh na dlouhou trať

Holeček stále chce stavbu zlegalizovat. Napadá rozhodnutí stavebního úřadu, snaží se změnit územní plán. Jeho stížnosti končí u Nejvyššího správního soudu v Brně, který naposledy potvrdil, že Holeček musí zaplatit pokutu za přestupek 200 000 korun.

„Demoliční výměr vydám, zákon mi nic jiného neumožňuje. Pan Holeček určitě podá odvolání. Je to běh na dlouhou trať. V územním plánu je takzvaná rekreační zeleň, takže se tam maximálně může postavit dětské hřiště, cyklostezka nebo umístit ukazatele,“ pravila vedoucí stavebního úřadu prvního městského obvodu Lenka Tobolková.

Podnikatel se opírá o to, že mu před lety politici údajně slíbili změnu územního plánu, aby mohl v parku stavět.
Holeček vlastní i pozemky za pasáží, kde postavil bez povolení parkoviště. Přes zákaz památkářů též přestavěl secesní domy v Jindřišské ulici. Vyboural mezi nimi průchod a v zadním traktu přistavěl křídlo s prodejnami.

(zr, čtk)