Přestože mají Holice tři mateřské školy, jesle již řadu let v rodišti Emila Holuba nefungují. Děti do tří let tak neměly až dosud možnost společného vyžití a rodiče je neměli, v nutných případech, kam odložit. Od února je tomu jinak. Činnost totiž zahájil rodičovský klub Holický Radovánek.

„Hlavní důvod vzniku rodičovského klubu byl, aby malé děti do tří let měly kde trávit čas, hrát si s ostatními, rozvíjet své sociální chování a rodiče aby měli možnost si podiskutovat a problémech spojených s dětmi. Pokud nějaký rodič bude potřebovat zajít na úřad, může tak svoji ratolest v klubu nechat a potřebné záležitosti si vyřídit. Proto jsme s několika přáteli založili občanské sdružení, dohodli se s Kulturním domem města Holic o pronájmu prostor a začala akce Holický Radovánek,“ řekla zakládající členka sdružení Veronika Marková.
Rodičovský klub tak má za sebou již první setkání. Zájem maminek Veroniku Markovou překvapil. „Mysleli jsme si, že poprvé přijdeme jen my, kteří jsme klub zakládali, ale nakonec se sešlo čtrnáct dětí. Věříme tedy, že se klub rozjede a budeme moci aktivity rozšiřovat,“ uvedla Marková.

Pro začátek se bude klub scházet jednou týdně. „Je to každou středu od devíti do jedenácti hodin v klubovně v prvním patře holického kulturního domu,“ vysvětlila Veronika Marková.

Organizovaný ráz dostane klub Holický Radovánek od března. „Připravujeme různá témata, aktuálně například otázku očkování malých dětí. Pozveme si dětského lékaře, plánujeme cvičení maminek a tatínků s dětmi, angličtinu, němčinu či jiné jazykové kurzy pro děti a podobně,“ sdělila Veronika Marková. Klub není věkově omezen, ale největší využití je pro děti od narození do tří let, vlastně do doby, kdy začnou děti chodit do mateřské školky. „Chlapečka mám ve školce, ale přišla jsem se podívat, o čem to bude,“ pravila po prvním setkání jedna z maminek. „Zda budeme klub navštěvovat, ještě uvidíme, protože našemu synovi jsou čtyři roky a je moc akční. Přece jen tady byly děti kolem dvou let. Ale líbilo se mi to,“ svěřila se s dojmy jedna z maminek.

(Lukáš Peška)