Lávka je poměrně frekventovaná, protože spojuje centrum města se sídlištěm a zároveň po ní denně chodí studenti na místní gymnázium.

Samotné návrhy nové lávky poskytli studenti z ČVUT a komise vybírala ze 17 různých podob budoucího přemostění. Hlasování se zúčastnila i široká veřejnost.

Pardubická radnice
Politické zemětřesení se na pardubické radnici konat nebude. ANO zůstává u moci

„Lávka přes Ředický potok je jednou z těch lávek, která potřebuje revitalizaci, což vychází i ze znaleckých posudků. Tak jsme se rozhodli, že se do toho opřeme jinak než obvykle, že nevybereme nějakou tuctovou lávku, ale navázali jsme spolupráci s fakultou architektury ČVÚT v Praze. Díky tomu jsme mohli vybírat ze 17 návrhů od studentů,“ řekl Deníku starosta Holic Ondřej Výborný.

Město chtělo novou lávku vybudovat již dříve, ale čeká na ČEZ, jež v místě musí přeložit kabely. „Výstavbu lávky budeme hradit plně ze svých prostředků. Již v letošním roce máme v rozpočtu vyčleněnou částku šest milionů, která vychází z projektové dokumentace,“ dodal starosta Výborný.

Studentská soutěž

Na návrhu lávky se podíleli studenti ČVÚT v Praze formou semestrální práce a jako nejlepší byl vybrán návrh studentky Terezy Dvořákové. Přemostění bude ve tvaru trojúhelníku.

Barbora Kamenická z Univerzity Pardubice získala cenu Česká hlava
Cenu Česká hlava získala vědkyně Barbora Kamenická z Univerzity Pardubice

Její návrh počítá i s odpočinkovou zónou, jež se nachází na jejím vyústění. Studenti z blízkého gymnázia tak ocení možnost odpočinku například v době přestávek a v boční části lávky se mohou seznámit i s významnými daty spojenými s městem Holice. Osvětlení budou zajišťovat LED pásky a na samotnou lávku se na jedné straně napojí cyklostezka.

„Je to určitě dobře, že se postaví nová lávka. Já jsem sice hlasoval pro jiný návrh, ale tento je také povedený,“ zmínil pan Josef.