O víkendu se koná v Holicích čtvrtý ročník mezinárodní kontrabasové soutěže Františka Černého a Jana Geissela. Soutěže se účastní jak nejmladší kontrabasisté, tak mladí profesionálové. V porotě zasednou přední evropští kontrabasisté.

„V minulých letech se nám podařilo soutěži vybudovat silné jméno v kontrabasovém světě. Jsme rádi, že i přes dobu covidu, která posunula konání soutěže v roce 2021, se tato tradice nepřerušila,“ řekl zakladatel soutěže František Machač, ředitel pořádající Základní umělecké školy Holice. „Soutěžící zde oceňují především přátelskou a podporující atmosféru, která je výraznou devizou naší soutěže,“ dodal Machač.

V letošním roce oslaví své krásné čtyřicáté narozeniny ředitel ZUŠ Karla Malicha v Holicích, Mgr. art. František Machač.
František Machač III. v dětství obdivoval kombajny, ale nakonec vyhrál kontrabas

Do Holic se sjedou kontrabasisté z dalekého okolí, aby se setkali a poměřili své síly v pěti různých kategoriích. První tři jednokolové jsou vyhrazené mladým žákům ZUŠ, čtvrtá, dvoukolová kategorie pak studentům konzervatoří a nejvyšší pátá studentům vysokých hudebních škol. Novinkou letošního ročníku bude pak orchestrální finále – soutěžící v nejvyšší kategorii budou provádět Koncertní kus Jana Geissela, jehož orchestrální podobu pro účely soutěže zrekonstruoval Miloslav Gajdoš, světoznámý kontrabasista působící jako profesor na kroměřížské konzervatoři.

Novinkou soutěže je též veřejné orchestrální finále nejvyšší kategorie. „Hraní s orchestrem je vždy pro kontrabasistu svátkem, doufáme, že i tímto budeme zvyšovat povědomí o kontrabasu jako plnohodnotném sólovém nástroji,“ řekl Jan Hrubeš, člen organizačního týmu soutěže a dirigent Českého akademického orchestru, který bude soutěžící doprovázet.

Nemocnice v Pardubicích
Nejistá budoucnost Pardubické a Chrudimské nemocnice. Odešel další ředitel

Během soutěžního víkendu proběhne několik doprovodných akcí. V sobotu 25. března se chystá orchestrální koncert porotců. Koná se  v sále holické ZUŠ od 19 hodin. Všechny soutěžní výkony po celý víkend od pátku po nedělní odpoledne jsou veřejně přístupné.