Přeložka silnice I/36 byla vybudována jako přivaděč k dálnici D35 a má vyřešit současné nevyhovující směrové a výškové vedení trasy. Zajistí propojení dálnice D35 a Holicemi a okolními obcemi.

„Přeložku silnice I/36 Časy - Holice budeme zprovozňovat za necelé dva týdny, V tuto chvíli doděláváme vlastně už jenom dopravní značení a svodidla,“ pro Deník řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Ilustrační fotografie
Krize v nemocnicích Pardubického kraje: omezují příjem pacientů, je málo lékařů

Stavba přeložky okolo Ředic začala loni v červnu a letos v červnu byla zprovozněna její první část, a to v úseku jihovýchodně od obce Časy, kde se napojila na konec přeložky silnice I/36, která byla zahrnuta do stavby D35 Opatovice – Časy. Nový úsek má pomoci hlavně okolním obcím, jako jsou Horní Ředice, Vysoká u Holic nebo Ostřetín.

„Prvotní přínos bude určitě v bezpečnosti dopravy, protože stávající silnice I/36 s jejími zákrutami a místy, kde se stávala hromada nehod, se narovná, a věřím, že snad těch nehod výrazně ubude,“ nechal se slyšet starosta Holic Ondřej Výborný.

Kaplička dostane nové důstojné místo

S vybudováním přeložky okolo Horních Ředic se nese ovšem i jeden problém. Souvisí s kapličkou, která stojí v těsné blízkosti nové silnice. Místní obyvatelé se obávají, že nová přeložka kapli uškodí a nebude přístupná. Proto se obec rozhodla pro přesun kaple do prostoru u památníku padlých, poblíž křižovatky, kde má pro ni v budoucnu vzniknout důstojné místo.

Obec si tak nechala vypracovat rozpočet na přesun kaple s výslednou částkou necelých 900 tisíc korun s DPH. „My jsme počítali s tím, že se na celé záležitosti bude podílet ŘSD, protože ta situace vlastně vznikla kvůli stavbě přivaděče Časy – Holice,“ Deníku sdělil starosta Horních Ředic Jiří Kosel.

Ředitelství silnic a dálnic vypracovalo bezpečnostní audit, který potvrdil, že kaplička není riziková pro běžný provoz.

„Bezpečnostní expert nám potvrdil, že kaplička není nebezpečím pro běžný plynulý provoz. Zatímco dříve byla v nepřehledné zatáčce, nyní díky novému trasování silnice je plně přehledná a viditelná z velké dálky,“ popsal mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Pernštějnské opevnění ožije od 7. listopadu 2023 do 7. ledna 2024 sta tisíci světýlky. Otevřeno bude denně od 16.00 do 21.00 hodin. Lidé musí zaplatit vstupné.
Svítící pohádka na pardubickém zámku? Cena vstupu na výstavu světýlek budí vášně

„Co se týká ponechání kapličky na stávajícím místě, myslím, že je to neúcta k historii, protože ta kaplička je v podstatě 200 let stará. Můj názor, názor rady i řady občanů je takový, že takto bychom se k historii stavět neměli,“ dodal starosta Horních Ředic Jiří Kosel.

Obec s rozpočtem 16 milionů má mnoho dalších důležitých investic, a proto doufá, že se kraj bude na přesunu podílet a poskytne nějakou dotaci. „Přesun kapličky je složitý manévr a pan starosta nás požádal, abychom mu s tím pomohli. Záleží na projednání rady a pokud se to podaří, tak mu rádi přispějeme, netvrdím, že to bude celá částka,“ řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš.

Krajští radní tak mají o podpoře přesunu kapličky jednat na začátku příštího týdne.