Obyvatelé části Holic čelí prudkému nárůstu dopravy. Přes město je vedena objízdná trasa kvůli uzavírce silnice I/35 v úseku od Holic až po odbočku na Vysoké Chvojno, kde se obnovuje živičný povrch.

Objížďku mohou využívat jen osobní auta, ale i tak je zatížení v Pardubické, Hradecké a zejména Husově ulici mimořádné.

LIDÉ: SITUACE JE ŠÍLENÁ

Posledně jmenovaná ulice a její obyvatelé trpí nejvíc. Jde totiž o komunikaci třetí třídy, která je lemována převážně rodinnými domy. Navíc vozovka není v dobrém stavu, na což ještě před definitivním stanovením objízdné trasy upozorňovala i Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

„Situace je šílená. Komplikovaná bývá i bez objížďky, natož nyní. Stojí tady hodně vícegeneračních domů, rodiny nemají kde parkovat, a tak stojí na kraji vozovky," svěřil se obyvatel Husovy ulice Petr Špatenka. Velké štěstí vidí v tom, že přes město se nevydají všechna osobní auta směřující na Hradec Králové.

Mnoho řidičů osobáků objízdnou trasu nezaznamená, nebo ji možná nechtějí využít a stojí ve frontě s nákladními auty, jejichž provoz je řízen kyvadlově po volné polovině opravované silnice I/35.

KRAJ: JINUDY TO NEJDE

Město Holice se zvolenou objízdnou trasou nesouhlasilo. Odbor dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu, který o objížďce rozhodoval, však nesouhlas zamítl s tím, že není možné vést osobní auta jinudy. Stejně dopadl i nesouhlas krajské správy a údržby silnic, která upozorňovala na špatný stavebně technický stav vozovky.

„Provoz v Husově ulici je nepřijatelný a nepřehledný. Ale do konce září, kdy má stavba i uzavírka skončit, nám nezbývá nic jiného než vydržet," uvedl starosta Holic Ladislav Effenberk.