VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejslavnější český cestovatel Emil Holub zažil slávu i zklamání

HOLICE - V Africe prožil při dvou výpravách 11 let. Napsal řadu populárních cestopisů, ale i stále ceněných knih zaměřených na etnografii, ornitologii či archeologii. S jednoduchými technickými pomůckami nakreslil první podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů.

7.10.2007
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: archiv

Získal četná ocenění, přesto nedosáhl svých velkých cílů: nestal se objevitelem nových území černého kontinentu a neuspěl ani ve snaze založit muzeum pro africké sbírky.

Emil Holub, od jehož narození uplyne v neděli 7. října 160 let, byl podle historiků rozhodně nejvýznamnější český cestovatel. Díky své houževnatosti, pracovitosti a píli po sobě zanechal pozoruhodné a dodnes živé dílo.

"Jeho přínos sběratelský a badatelský předčil jeho průzkumnickou činnost. Dodnes je zdrojem zásadních informací o životě a historii afrických kmenů, stále je citován," říká historik Otakar Hulec.

Rodák z východočeských Holic byl již od mládí unesen cizokrajnými cestopisy, na žateckém gymnáziu hltal zeměpisné a přírodopisné črty a z praktických důvodů si zvolil studium medicíny. Na pražské univerzitě promoval v únoru 1872. Záhy po získání doktorátu se v květnu 1872 vydal - díky finanční podpoře mecenáše Vojty Náprstka - do jižní Afriky, kde si založil lékařskou praxi. Prosperoval, ale lákalo jej dobrodružství.

První výpravu vykonal do Transvaalu, poté do Šošongu a v roce 1875 k řece Zambezi. V Africe pobyl sedm let, získal mnoho přírodnin i etnografik a doma poté uspořádal řadu přednášek. Z této výpravy si také přivezl dvanáctiletou bečuánskou dívku Bellu, jež byla v inventáři Holubových sbírek vedená jako jedna z položek (při své druhé cestě do Afriky ji vrátil - proti její vůli - jejímu kmeni).

V roce 1880 vydal svůj první, později slavný cestopis Sedm let v Africe, který londýnský list The Times přirovnal k Darwinově Cestě přírodovědce kolem světa. Holuba však zklamal nezájem Prahy - své sbírky tedy umístil ve výstavní rotundě vídeňského Prátru. Zde našel i životní družku, osmnáctiletou dceru zdejšího správce Růženu Hofovou, s níž se v listopadu 1883 oženil.

Už o 20 dní později spolu (a s šesticí rakousko-uherských průvodců) vyrazili ke druhé africké výpravě. Poněkud neskromným cílem se stala cesta z Kapského Města až na sever do Egypta, což se nikomu předtím nepodařilo.

Druhou Holubovu expedici ale stíhaly od začátku nepříjemnosti (malárie, úhyn tažného dobytka a vzdor nosičů), které vyvrcholily střetem s bojovným kmenem Mašukulumbů v severní Rhodésii. Při přepadení tábora zahynul člen výpravy a Holub, jenž sám střílel do domorodců, ztratil většinu sbírek, zásob i nenahraditelných deníků.

Zdecimovaná skupina se bosa vrátila do Kapského Města a Holuba i jeho ženu trápily do konce života zlé sny a chronická nespavost. Po návratu v září 1887 se Holubovi dostalo jistého zadostiučinění při velkých výstavách ve Vídni (1891) a Praze (1892), jež zhlédlo dohromady téměř 365.000 návštěvníků, které byly ale prodělečné.

Holub vydal druhý cestopis, přednášel a publikoval v časopisech. Pro ucelený sbírkový soubor afrického muzea se mu ale nepodařilo získat prostory, a tak roztrpčený lékař své cenné artefakty rozdal muzeím, vědeckým institucím, školám i soukromým osobám. Část sbírky byla zničena a ztracena.

Holub poté odjel na dva roky na přednáškové turné do USA, k plánované třetí výpravě do Afriky ale kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu cestovatele stavu nikdy nedošlo.

 

Těžce zkoušený Emil Holub zemřel 21. února 1902 ve Vídni v necelých pětapadesáti letech na následky těžké malárie prakticky v bídě. Byl pohřben na čestném oddělení vídeňského hřbitova. Jeho věrná žena Růženka se dožila plných 93 let - zemřela v roce 1958.
 
7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda u Bohdanče skončila zraněním matky s dítětem.
4

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Utkání 5. kola základní části Kooperativa NBL mezi týmy BK JIP Pardubice a USK Praha (83:67).

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Pardubice – Pochmurná nálada panovala v sobotu ve volebním štábu ČSSD. Strana totiž ve volbách propadla, v kraji získala pouze 7,47 procenta hlasů. V Poslanecké sněmovně tak bude mít za Pardubický kraj pouze jeden mandát. Ten obsadí krajský lídr a dosavadní ministr Jan Chvojka.

OBRAZEM: Co se odehrálo ve volebních místnostech

Pardubice - Fronty před otevřením volebních místností, člen komise agitující pro jednu ze stran, první vhozené hlasy, cestující urna za nemocnými a závěrečné sčítání hlasů. To vše zachycuje naše fotogalerie, jakési malé ohlédnutí za víkendovými volbami do poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení