Od nánosů ptačího trusu zbavovala v pátek 27. 7. parta čističů jednu z nejhezčích čelních fasád v Pardubicích. Pasáž vystavěnou v časech I. republiky, která je památkově chráněnou stavbou, vlastní Městský rozvojový fond Pardubice (MRFP). Stěna objektu ústící do centrální třídy Míru je přitom typická členitými výklenky a několika sochami, bohužel si ji oblíbili holubi, kterým nevadí ani stovky bodců, které nechal fond před několika lety na fasádu umístit.

Marně, holubi se i mezi nimi naučili chodit, přespávat a co víc, i hnízdit. Památka je tak stále vystavena holubímu trusu, jenž Pasáž hyzdí, a nepůsobí ani radost hygienikům.

„Pravidelně čistíme i půdu Pasáže,“ uvedl v pátek předseda představenstva MRFP Milan Tichý s tím, že objekt sice prošel před několika roky rekonstrukcí, ale pouze částečnou.

Velká část prostor nemovitosti je tak opuštěna, což nahrává chátrání cenného domu a dává i prostor holubům. „I proto chceme, aby Pasáž získala nového majitele. Zřejmě o tom bude rozhodovat zářijové zastupitelstvo,“ dodal Milan Tichý. Městský fond totiž sám o sobě nemá dostatek peněz na pokračování rekonstrukce a navrhuje městu, aby se Pasáž odprodala, nejlépe v dražbě, některému ze zájemců.

Pardubický magistrát se snaží populaci holubů eliminovat každé dva roky, a to během zimních měsíců, kdy se holubi shlukují do větších hejn. Naposledy tomu bylo v zimě 2005/2006. „Tehdy bylo odchyceno na dvanáct set holubů,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča, který nedokáže odhadnout, jak velká populace holubů v Pardubicích žije.

„Na starém městě ale došlo k radikální redukci jejich počtu,“ popisuje svůj subjektivní dojem. Další odchyt připravuje pardubická radnice od listopadu a na první měsíce příštího roku. Na vhodných místech se opět objeví odchytové klece, v nichž budou lapení ptáci šetrně usmrceni plynem.